Windows 10’un Yeni Güncellemesi ile Sistem Gereksinimleri Değişiyor

Windows 10’un Yeni Güncellemesi ile Sistem Gereksinimleri Değişiyor
Mayıs 24 18:17 2016 Yazıyı Yazdır

Windows 10’un yeni güncellemesiyle minimum donanım listesinde büyük değişiklikler yaşanacak ve 1 GB RAM’li Windows 10 tabletler raflardan kaldırılacak.

Güncelleme için birinci yılın dolması beklenirken Windows 10 Anniversary Update olarakta bilinen Redstone adlı güncelleme önemli donanım şartlarıyla geliyor.

Windows en düşük boyutlu tabletleri 8 inçten 7 inçe çekti. Artık 7 inçlik Windows 10 tabletlerini görmek mümkün olacak. Microsoft boyutları küçültsede donanımdan taviz vermiyor. Bunun içinde en az 2GB RAM kapasitesi şartı konuluyor. 7 inçlik tablet fiyatları düşük maliyetli olsa da en az 2GB RAM’e sahip olmak zorunda. Bu da kullanıcı için performans ve bant genişliği sağlayacak.

Depolama tarafı içinde 32-bitlik Windows 10 işletim sistemi için en az 16GB , 64-bitlik içinse en az 200GB depolama kapasitesi şartı koyuyor. Windows’un depolama alanında kapladığı yer zaten çok fazla olduğundan ve üretici depolama alanını sınırlayacağından kullanıcıya çok az yer kalacak gibi gözüküyor.

Windows 10 Mobil içinse halen 1GB RAM sınırı korunuyor fakat 2K ve HD ekran kullanmak isteyen üreticilerin 2GB veya 3GB RAM kullanması şartı var.

Gelen güncelleme ile Windows 10 mobil işletimi depolama alanında değişiklikler yapması sebebiyle otomatik olarak belleğinde formatlanması gerekiyor. Yani Redstone güncellemesi ile Windows 10 mobil cihazlara otomatik formatlama zorunluluğu getiriyor. Güncellemenin yaz aylarında geleceği düşünülüyor.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hakan Şan
Hakan Şan

Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.