Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Windows’a Anti-Ransomware özelliği

0

Microsoft, milyonlarca kullanıcısını, ransomware (siber fidyecilik) saldırılarına karşı korumak için harekete geçti. Bir ay içinde WannaCry ve Petya (NotPetya) olmak üzere iki büyük ransomware saldırısı, hastanelerin, ATM’lerin, gemicilik şirketlerinin, hükümetlerin, havaalanlarının, araba şirketlerinin, endüstriyel sistemlerin ve birçok kurumun faaliyetlerini durdurmaya çalışarak dünya çapında bir kaos ve bozulmaya neden oldu.

WannaCry ve NotPetya da dahil neredeyse tüm ransomware saldırıları, özellikle Windows işletim sistemini kullanan bilgisayarları hedef alacak şekilde tasarlandı. Bu yüzden Microsoft, bu tür tehditleri önlemek için uygun savunma önlemlerini almadığı için suçlandı…

Microsoft, bu sorunu çözebilmek için birkaç gün önce en yeni Windows 10‘un Insider Preview Build (16232) sürümünde yeni anti-ransomware özelliği ve birkaç diğer güvenlik özelliğini getirdi.

Bu güvenlik özelliklerini Eylül ve Ekim ayları arasında piyasaya sürülmesi beklenen Windows 10 Creator Güncelleştirmesinde (RedStone 3 olarak da bilinir) kullanıma sunmayı planlamaktadır.

Controlled Folder Access olarak adlandırılan anti-ransomware özelliği, yetkisiz uygulamaların belirli klasörlerdeki önemli dosyalarınızda herhangi bir değişiklik yapmasını engelleyen Windows Defender’ın bir parçasıdır.

Beyaz listede bulunan uygulamalar yalnızca korumalı klasöre erişebilir. Böylece uygulamaları listeye ekleyebilir veya listeden kaldırabilirsiniz. Bazı uygulamalar otomatik olarak beyaz listeye alınır ancak şirket hangi uygulamalar olduğunu belirtmiyor.

Bir defa etkinleştirildiğinde “Controlled Folder Access” korumalı klasörler içinde saklanan dosyaları izleyecek ve korumasız bir dosyaya beyaz listede olmayan uygulamalarla erişme veya erişme girişimleri Windows Defender tarafından engellenecek ve çoğu ransomware yazılımının önemli dosyalarınızı şifrelemesine engel olunacak.

Dolayısıyla kara listeye alınan uygulama dosyalarınız üzerinde değişiklik yapmaya çalışılırsa size bildirilecek.

Controlled Folder Access özelliğini Etkinleştirime

1-) Başlat menüsüne gidin ve Windows Defender’ı açın.
2-) Virüs ve Tehdit Koruması ayarlarına girin.
3-) Anahtarı açık olarak ayarlayın.

Güvendiğiniz Uygulamaların Korunan Klasörlere Erişmesini Sağlama

1-) Başlat menüsüne gidin ve Windows Defender’ı açın.
2-) Virüs ve Tehdit Koruması ayarlarına girin.
3-) Kontrollü klasörlere erişim alanında “Bir uygulamaya izin ver” seçeneğini tıklayın.
4-) Bir uygulama ekle’yi tıklayın ve istediğiniz bir uygulamayı seçin.

Korunan Klasörler Listesine Klasör Ekleme

1-) Başlat menüsüne gidin ve Windows Defender’ı açın.
2-) Virüs ve Tehdit Koruması ayarlarına girin.
3-) Kontrollü klasör erişim alanındaki korumalı klasörler’e tıklayın.
4-) Eklemek istediğiniz klasörün tam yolunu girin.

 

Gönderen: Murat Yeşiltepe

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.