CIA’in Kullandığı Araçlar Gün Yüzüne Çıkıyor

CIA’in Kullandığı Araçlar Gün Yüzüne Çıkıyor
Nisan 09 07:58 2017 Yazıyı Yazdır

WikiLeaks tarafından sızdırılan Vault 7 serisinin parçaları yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Amerikan gizli servisi CIA’in kullandığı pek çok belge daha önce defalarca kez sızdırılmıştı. Şimdiyse, CIA tarafından casusluk maksatlı kullanılan araçlar paylaşıldı.

Grasshoper adı verilen CLI tabanlı framework’ün doğrudan gizli servis çalışanları tarafından geliştirildiği, Windows işletim sistemlerine sızarak antivirüs korumasını devre dışı bıraktığı tespit edildi. Konuyla ilgili sızdırılan belgeler kullanıcı rehberi niteliğinde

Sızdırılan belgelere göre Grasshopper framework’ü sayesinde, bilgi toplamaya yönelik zararlı yazılımlar geliştirmek mümkün. Hedefe saldırma, sızma, bilgi toplama gibi pek çok faaliyeti bir arada yapabilen Grasshopper kullanılarak bugüne kadar birçok gizli operasyon gerçekleştirilmiş.

WikiLeaks’e göre siber casusluk faaliyetleri için CIA tarafından kullanılmakta olan Grasshopper isimli framework, Rus hackerlar tarafından geliştirilmiş olan Carberp isimli zararlı yazılım kodlarının çalınmasıyla oluşturulmuş. Adı geçen zararlı yazılımın 2012 – 2015 yılları arasında yoğun bir şekilde kullanıldığı iddia ediliyor.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.