Çin’deki Apple çalışanları müşteri bilgilerini satarken yakalandı

Çin’deki Apple çalışanları müşteri bilgilerini satarken yakalandı
Haziran 09 17:25 2017 Yazıyı Yazdır

Yirmiden fazla Apple çalışanının, Çin otoriteleri tarafından, kullanıcı verilerini satarken suç üstü yakalandığı iddia ediliyor. 7 Haziran’da gerçekleşen olayda, ele geçirilen verilerin yaklaşık 7.4 milyon usd olduğu belirtiliyor. Önemli veriler arasında kullanıcı isimleri, telefon numaraları, Apple ID’leri ve daha fazlası bulunuyor. Şimdilik müşterilerin sadece Çin’deki Apple kullanıcıları mı yoksa uluslararası kullanıcılar mı olduğu bilinmiyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından yakın bir zamanda hayata geçirilecek olan GDPR işte tam bu noktada devreye giriyor. Uzmanlar, Çin’deki siber istihbarat faaliyetleri sebebiyle, birçok güvenlik firmasının birlikte hareket ederek, bu tür bilgileri elde edip devlete sunduğunu belirtiyor.

Diğer taraftan bu olay, Apple çalışanlarının ilk gizlilik skandalı değil. Geçtiğimiz sene Avustralya’daki dört çalışanın, müşteri telefonlarında yer alan çıplak fotoğrafları paylaşıp her birine 10 üzerinden puan vermesinin ortaya çıkmasıyla, firma tarafından işlerine son verilmesi haberleri hızla yayılmıştı.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Konuk Yazar
Konuk Yazar

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.