Nasıl Yapılır?Siber İstihbarat

Enine Boyuna Twitter Üzerinden İstihbarat Toplama Teknikleri

14 dakikada okunur

Açık kaynak istihbaratı (Open Source Intelligence, OSINT), kamuya açık bilgilerin sistematik olarak toplanması, işlenmesi ve analiz edilmesi sonucu elde edilen bilgiden istihbarat üretme disiplinidir. Açık kaynak istihbaratı çıkarmak stratejik bir zeka olarak görülmektedir. Siber saldırılar için açık kaynak istihbaratı çıkarmak, saldırıların önlenmesi için yeni bir zeka seviyesi oluşturacaktır. OSINT tabanlı saldırı önleme sistemlerinin, siber ataklara karşı etkili bir önleme sağlayacağı düşünülmektedir. Sosyal medya, istihbarat için hızlı ve etkili bir kaynak oluşturmaktadır.  Bu yazıda, Twitter üzerinden OSINT tabanlı istihbarat toplama tekniklerden bahsedilmiştir.

Twitter Gelişmiş Arama Özelliği (twitter.com/search-advanced)

https://twitter.com/search-advanced Bu sayfa belirli kişilerin, anahtar kelimelerin ve konumların aranmasına izin verir. Buradaki sorun, bir konunun araştırılmasının genellikle önceki 7 ila 10 günle sınırlı olmasıdır. Burası son verileri aramak için iyi bir yer olabilir, ancak bir konunun tam arşivlerinin görüntülenmesi güçtür. Aşağıda, Twitter’ın bu gelişmiş arama özelliğindeki her form alanı açıklanmaktadır:

Bu kelimelerin tümü: Burada ifadeler sırası göz ardı edilir ve girilen kelimelerin her biri aramaya dahil edilir.

Tam olarak bu ifade: Arama yaparken tam kelime yerleşimini belirlemek için tırnak işaretlerinden yararlanılır. İsteğe bağlı olarak, tırnak işaretleri olmadan da kesin sonuçlar elde etmek için burada arama yapabilirsiniz.

Bu kelimelerden herhangi biri: Burada birden fazla alakasız terim ile arama yapabilirsiniz. Twitter bunlardan herhangi birini içeren sonuçları getirecektir. Bu arama tek başına genellikle çok geneldir.

Bu kelimelerden hiçbiri: Bu kutu, seçilen kelimeyi veya kelimeleri içeren postları filtreleyecektir.

Bu etiketler: Bu seçenek, Twitter hashtag’i (#) ile tanımlanan bir konu ile alakalı postları bulur. Bu, kullanıcı adı bilgisine sahip olmadığımız durumlarda belirli konuları izlememizi sağlar.

Bu hesaplardan: Bu bölüm, belirli bir kullanıcıdan gelen Tweet’leri aramanızı sağlar. Bu arama, Twitter alan adından sonra kullanıcı adını adres çubuğuna yazarak da gerçekleştirilebilir twitter.com/candanahm3t gibi .

Bu hesaplara: Bu alan belirli bir kullanıcı adı girmenizi sağlar. Sonuçlar yalnızca kullanıcıya gönderilen yanıtları içerecektir. Bu, hedef ile alakalı olan diğer kişileri görerek hedef hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabilir.

Bu hesaplardan bahseden: Atılan bir tweet içerisinde bir kullanıcı adından bahsedilen tweetlere ulaşabilmek için  @kullanıcı_adı şeklinde arama yapabiliriz. Böylelikle bu hesaptan bahseden tweetlere erişebilirsiniz.

Bu tarihten itibaren: Son seçenek, aramayı belirli bir tarih aralığıyla sınırlamanıza olanak tanır.

Genel olarak, Twitter Gelişmiş Arama sayfası fazla kullanılmaz. Nedeni, aramalarımızı bu standart çözümlerden çok daha güçlü olan özel seçeneklerimiz ile gerçekleştirecek olmamızdır. İlerleyen bölümlerde bu özel seçeneklerden bahsedeceğim.

Followerwonk Bios(moz.com/followerwonk/bio)

Belirlediğimiz hedefin tam adını bildiğimiz takdirde “Twitter’da Ara” seçeneği oldukça etkilidir. Hedefin gerçek adından emin değilseniz veya sahte bir kullanıcı adı kullanıyorsa, Followerwonk aradığınız profili belirlemenize yardımcı olabilir.  Varsayılan olarak “Profiles”  veya  “Twitter Bios Only” seçeneğini seçerek girdiğiniz anahtar kelimeler ile kullanıcıların bio’larını araştırabilirsiniz. Ana arama kutusunun altındaki “More Options” seçeneği ile aramanıza, Konum, İsim ve Takipçi ayrıntıları dahil olmak üzere çok sayıda filtre ekleyebilirsiniz. Ahmet kelimesi ile profil araması yaptığımızda 50,000 adet sonuç elde ediyoruz. Aramamıza “Location” bölümünden Ankara’yı da dahil ettiğimizde ise sonuç sayımız 3,927’ye düşüyor. Böylece, filtreleri kullandığımızda arama yaptığımız alanın daraldığını görüyoruz.

Twitter Dizini (twitter.com/i/directory/profiles)

Hala hedefinizin profilini bulamıyorsanız, Twitter Dizini‘ne uğramanız gerekebilir. Bu dizin, milyonlarca Twitter profiline alfabetik olarak göz atmanıza izin verir. İlk olarak, hedefinizin adının ilk harfini seçin. Bu bir dizi seçenek sunacaktır. Ardından, hedefinizin listeleneceği aralığı seçmeniz gerekir, bu seçim yüzlerce ad aralığı seçeneğiyle yeni bir pencere açar. Ölçütlerinizi karşılayan gerçek profillerin listesine ulaşıncaya kadar bu ayrıntılı inceleme yöntemini kullanmaya devam etmeniz gerekmekte. Bu yöntem fazla sevilmez, ancak bazen kullanılabilecek tek seçenek olabilir.

Parola Sıfırlama İstekleri (twitter.com/account/begin_password_reset)

Bu sayfa bir telefon numarası, e-posta adresi veya kullanıcı adı girilmesine izin verir. Sonuç, telefon numaralarının son iki basamağını veya hesaba ait e-posta adresinin küçük bir bölümünü içerir. Bu veriler, önceden toplanan verileri doğrulamak veya Outlook, Gmail gibi hedef tarafından kullanılan e-posta sağlayıcısını tanımlamak için kullanılabilir.

Silinmiş Tweetler

Hedefimizin suç teşkil eden Twitter yayınlarını sildiğini düşünelim.. Bu durumda profil üzerinde önbellek aramasını yapılabilir. Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır, en yaygın olanından bahsedeceğiz. İlk olarak Google‘da “Twitter (kullanıcı adı)” şeklinde arama yaparız. Genelde ilk sonuç kullanıcının Twitter hesabı olacaktır. Bağlantıya direk tıklamak yerine, URL’nin yanındaki aşağı yöndeki küçük ok işaretine tıklayarak önbelleği seçeriz. Bu şekilde hesaptan silinmiş Tweet’lere ulaşma ihtimalimiz vardır.

Ancak bu yöntemle aylar önce silinmiş bir tweet’e ulaşmak mümkün olmayacaktır. Çünkü Google ön belleği büyük olasılıkla canlı sayfanın yakın geçmişteki bir hali olacaktır. Aynı tekniği Bing ve  Yandex arama motorlarında da denememizde fayda vardır. Google’a dönerek başka bir yönteme değinelim: site:twitter.com/kullanici_adi status

Yukarıdaki arama, Google’ı, belirttiğimiz kullanıcının Twitter yayınlarına doğrudan bağlantılar sunmaya zorlar. Gelen tüm bağlantılara sırayla tıkladığımızda, bazılarında Twitter yayının silindiğini söyleyecektir. Bu durumda bağlantının ön belleğine bakarak silinmiş tweet’e ulaşabiliriz.

İnternetin zaman makinesi olarak adlandırılan archive.org kullanılarak da kullanıcının silinmiş tweet’lerine ulaşabiliriz: http://web.archive.org/web/*/twitter.com/kullanici_adi

Twitter Bio Değişiklikleri (spoonbill.io)

Kullanıcılar Twitter profillerindeki bilgileri zaman zaman değiştirebilirler. Bu spoonbill.io ücretsiz servis sayesinde kullanıcıların bio’larında yaptığı değişikliklere ulaşabilirsiniz. Ancak hizmetten faydalanabilmek için bir hesapla uygulamaya giriş yapmanız gerekmekte. Hedefinizin yaptığı tüm değişikliklere tarih ve saat bilgisi ile birlikte erişebilirsiniz.

İlk Tweet (http://ctrlq.org/first)

Hedefiniz ile alakalı bir hashtag’i veya benzersiz bir anahtar kelimeyi takip ediyorsanız, konuyu ilk yayınlayan kullanıcıyı bulmak için ctrlq.org/first web sitesini kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak OSINT hashtag’ini ilk kez kullanan kişiyi bulalım. (#OSINT) şeklinde arama yapıyoruz.

Siteye kullanıcı adı girerek hedeflediğiniz kişinin ilk tweet’ine de ulaşabiliriz.

İlk Takipçi (socialrank.com/firstfollower)

Twitter’da hedefinizin ilk takipçisini bilmek faydalı olabilir. Bu socialrank.com/firstfollower web sitesi sayesinde hedefinizin kullanıcı adını girerek ilk takipçisini öğrenebilirsiniz.

TweetBeaver (tweetbeaver.com)

Tweetbeaver.com sitesi, Twitter için en yarayışlı raporlama araçlarından biri olarak görülmekte. Sitede 14 adet benzersiz seçenek bulunuyor. Birazdan her birini açıklayacağım. Site Twitter API’sinden yararlandığından dolayı özellikleri kullanabilmek için bir Twitter hesabından giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaparken sahte bir hesap kullanmanızda fayda var, kendi kişisel Twitter hesabınızı kullanmayın.

Başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var;  Twitter üzerinden açılan her hesap için bir ID numarası verilir ve numara gizli bir bilgi olarak saklanmaz. Yani istediğimiz hesabın ID numarasını öğrenebiliriz. Peki bu bilgi ne işimize yarayacak?                                                                                  Belirli bir takipçi sayısına ulaşan bazı hesaplar sık sık kimlik değiştirerek oltalama saldırıları gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Hesap açılırken bir ID atandığı için kullanıcı adı değişse dahi ID numarası değişmez. ID numaralarını karşılaştırarak bu hesapların kimlik değiştirdiğini görebiliriz.

Convert Name to ID: Bu özellik sayesinde girdiğiniz bir kullanıcı adının kullanıcı numarasını (ID) elde edebilirsiniz. Örnek verecek olursak @Katmer32659207 adlı kullanıcının Twitter ID’sinin 1234801743210450945 olduğunu görüyoruz. Bu araştırmalar için hayati önem taşıyabilir. Kullanıcılar istedikleri zaman kullanıcı adlarını değiştirebilir, ancak kullanıcı numarası değiştirilemez.

Convert ID to Name: Bu yukarıdaki tekniğin tersidir. Twitter ID’sini bildiğimiz bir hedef, kullanıcı adını defalarca değiştirmiş olsa bile bu özellik sayesinde kolaylıkla kullanıcı adına ulaşabilirsiniz.

Check if two accounts follow each other: Başlıktan da anlaşılacağı gibi, bu seçenek hızlı bir şekilde iki kullanıcının birbirini takip edip etmediğini belirler. 

Download a user’s favorites:  Bu seçenek kullanıcının en çok etkileşimde bulunduğu kişileri gösterir. Sonuçlar gönderinin yazarı, tarih ve saat, mesaj metni, gönderinin doğrudan URL’sini ve yazarın biyografisini içerir. Çıktı’yı CSV formatında indirmek de mümkündür.

Search within a user’s favorites: Önceki teknik çok fazla sonuç üretiyor olabilir , bu seçenek sonuçları anahtar kelime ile filtrelemenize olanak tanır.

Download a user’s timeline: Bu,  diğer tüm bu seçenekler arasında en faydalısı olabilir. Hedefimizin kullanıcı adını girdikten sonra, en son yayınlanan 3.200 tweet’i çıkaracaktır. Ayrıca, her bir tweet’in tarih, saat ve iletinin doğrudan URL’sini içerecektir.

Get a user’s account data:  Bu özellik, bir Twitter hesabında herkese açık olarak bulunan hesap bilgilerinin özetini sunar. Bu özellik sayesinde hedef hakkında veri elde etmek oldukça hızlı ve kolaydır.

Download a user’s friends list: Bu seçenek, hedefin takip ettiği hesapları bir listeye toplar. 

Download a user’s followers list:  Hedefimizi takip eden kişilerin listesini verir.

Kullanıcının Konum Bilgisi

Birçok kişi Twitter’ı mobil cihazları üzerinden kullanıyor. İnsanlar hesaplarının konum özelliği açarak nerede olduklarını yayınlıyor. Gizliliğe duyarlı kişiler hesaplarının konum özelliğini devre dışı bırakmış olsa da, birçok kullanıcı konumlarını  yayınlamaktan zevk alır. Bir Twitter gönderisini kullanarak hedefin konumunu belirlemek, çeşitli yöntemlerle mümkündür. Yöntemlerin yalnızca, Twitter içindeki coğrafi konum ayarlarını etkinleştirmiş olan kullanıcılarda işe yarayacağını unutmayın.

GeoSocial Footprint (geosocialfootprint.com)

GeoSocialFootprint.com hizmeti, son 200 gönderi içindeki konum verilerini arayacaktır. Bir hedefin mevcut veya yakın zamandaki yerini belirlemek için iyi bir kaynaktır. Ancak sonuçların her zaman güvenilir olmadığını, belirtmek gerekir. Ana sayfada hedef Twitter kullanıcı adını girdikten sonra ve “Retrieve Tweets”e tıklayarak söz konusu hedefin son konumlarını belirten işaretçiler ekrana gelecektir.

Gönderiler hakkında daha ayrıntılı bilgi görüntülemek için “Download Tweets“e tıklayın. Bu, “Download” başlıklı dosya uzantısı olmayan düz bir metin dosyası oluşturur. İçeriği görüntülemek için Notepad gibi bir metin görüntüleyicide açarak gönderilerin gerçek GPS koordinatlarını, tarihini ve saatini görebilirsiniz.

One Million Tweet Map (onemilliontweetmap.com) 

Bu hizmet uluslararası bir haritada son bir milyon Tweet’i gösterir. Site kolay görüntülenebilen bir formatta olduğundan dolayı büyük bir olayın izlenmesinde canlı istihbarat sağlayabilir, ancak kişi bazlı arama yaptığımızda doğru sonuçlar üretmeyebilir. Fare tekerleğini kullanarak ilgilendiğiniz bölgeye yaklaşabilirsiniz. Tek Tweet’leri görebileceğiniz bir düzeye geldiğinizde, içeriği görmek için bunlardan herhangi birini tıklayabilirsiniz.

All My Tweets (allmytweets.net)

Bu web sitesi, bir kullanıcının tüm Twitter gönderilerini tek bir ekranda temiz bir şekilde görüntülemenizi sağlar. En son gönderiden başlayarak önceki yayınların her birini satır satır listeleyecektir. Büyük miktardaki veriyi analiz etmek için iyi bir kaynak olabilir. CTRL+F tuşları kullanılarak doğrudan ilişkili iletiler tespit edilebilir. Bu görev için genellikle TweetBeaver tercih edilse de seçeneklere sahip olmak her zaman iyidir.

Sleeping Time (sleepingtime.org) 

Bu site, belirlediğimiz profil adının aranmasına izin verir ve bu kullanıcının uyuduğu ortalama süreyi belirler. Tweetler tarihsel zamanlarına göre analiz edilir. Daha sonra, kullanıcının belirli bir zaman diliminde paylaşım yapamaması nedeniyle genellikle hangi zaman aralıklarında uyuduğunu gösteren veriler sunulur. Eğlence amaçlı bir site olarak görülmesine rağmen, bazen yararlı olabilir.

Tweet Deck (tweetdeck.com)

Tweet Deck, Twitter’a ait olan bir hizmettir. Bu devasa veri akışı, Twitter’da herkese açık olan tüm yayınları içerir. Birçok Twitter hizmetinin bu akışa erişimi yoktur ve sonuçları sınırlıdır. Tweet Deck, servisi kullanmak için bir hesapta oturum açmanız gerekir. Sayfanın sol tarafında bulunan artı işareti sayfanıza yeni bir sütun ekler. Yeni sütun için sunulan birkaç seçenek vardır, ancak en yaygın olanı “Search” ve “User” olacaktır. “Search” seçeneği, Twitter’da herhangi bir anahtar kelimeyi aramanızı sağlayacak bir sütun oluşturur. Aşağıda, arama örneklerinin araştırmacıya nasıl fayda sağlayabileceği gösterilmiştir.

“Kurban Adı”: Bir cinayet araştırmacısı, cinayet kurbanından bahseden insanları izleyebilir

“Öznel İsim”: Araştırmacı, güncel bilgiler elde etmek için kayıp bir kişinin adını izleyebilir

“Olay”: Festival veya konser gibi özel bir etkinliği tartışan herkes izlenebilir

Yeni sütun eklerken karşılaştığınız “User” seçeneği, bir Twitter kullanıcı adı girmenize ve kullanıcıyla ilişkili tüm gelen ve giden genel mesajları izlemenize olanak tanır. Hedefiniz birden fazla ise, profillerin her biri ayrı bir sütuna eklenerek takip edilebilir. Böylece hedeflerinizin birbirleriyle olan etkileşimini de görebilirsiniz.

Hootsuite Feed (hootsuite.com)

Çalışmalarınızı büyük bir monitör üzerinden yürütmek istediğinizde Tweet Deck içeriği okunmak için oldukça küçük kalacaktır. Hootsuite bu duruma bir çözüm sunuyor. Twitter’da “OSINT” yazan herkesi canlı olarak görüntülemek istiyorsanız, bir Twitter hesabına bağlandıktan sonra aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz

https://hootsuite.com/feed/OSINT+Search

Yukarıdaki adresteki “OSINT”i herhangi bir terim veya şartla değiştirebilirsiniz. Sonuç, uzak bir mesafeden izlenebilecek büyük bir yazı tipine sahip canlı bir akış olacaktır. Bu site, bir operasyon merkezindeki araştırmacıların belirledikleri Twitter akışlarını takip etmelerinde faydalı olabilir.

Twiangulate (twiangulate.com)

Bu site, iki Twitter profilin de takip ettiği ortak kişileri ve ortak takipçileri hızlı bir şekilde bulur. İki özel hesapta karşılıklı arkadaşları tanımlamada fayda sağlayabilir. Twiangulate güzel bir seçenek olsa da birazdan bahsedeceğimiz Followerwonk üstün bir çözüm olarak görülmekte.

Followerwonk (followerwonk.com)

Bu siteden yazının başlarında bahsetmiştik şimdi diğer sekmeleri açıklayacağız. Site, Twiangulate’ten daha fazla seçenek sunar ve en fazla üç kullanıcıyı karşılaştırmanıza izin verir. Sayfanın üst kısmında ikinci sekmede bulunan “Compare Users” daha ayrıntılı bir arama yapmanızı sağlar.

Yukarıdaki örneğe bakıldığında 3 hesabın ortak noktaları tespit edilerek gerçek hayatta birbirlerini tanıma durumları belirlenebilir. Arama yapmadan önce “Compare their followers”ı seçerseniz üç hesabın ortak takipçilerine ulaşabilirsiniz.

“Analyze “başlıklı üçüncü sekme, tek bir Twitter  kullanıcısı girmenize ve kullanıcının takip ettiği veya bu kullanıcıyı takip eden kişileri analiz etmenize olanak tanır. İkinci seçenek genellikle daha faydalı sonuçlar sağlar. Bu arama sırasında sağlanan bilgiler, kullanıcıyla ilgili çok sayıda grafik görüntüler. En faydalısı, kişinin Twitter hesabına bağlı kişilerin tahmini konumunu tanımlayan haritadır. Her küçük nokta, hedefi takip eden ve genel alanda yaşayan veya çalışan bir kişinin Twitter hesabını tanımlar. Bu konum verileri belirsiz ve genellikle haritadaki adresle doğru bir şekilde ilişkili değildir. Bu sadece hedefiniz ile arkadaş olan insanları ilçe veya şehir gibi genel bir alanda tanımlamak için kullanılmalıdır. Bir cinayet olayını araştırdığımızı varsayalım. Bu veriler, olay yerine uzak olan diğer yerlerdeki kişileri geçici olarak eleyerek hızlı bir şekilde olayın yaşandığı bölgedeki insanlara odaklanmak için kullanılabilir.

Sahte Takipçiler

Takipçileri tamamen sahte kişilerden oluşan şaşırtıcı sayıda Twitter hesabı bulunmakta. Sahte takipçiler, profillerinin gerçekte olduğundan daha popüler görünmesini isteyen insanlar tarafından günlük olarak satın alınmakta ve satılmaktadır.

Twitter Audit (twitteraudit.com) 

Bu hizmet, belirlediğiniz kullanıcının rastgele 5000 Twitter takipçisini örnek olarak alır ve her takipçi için bir puan hesaplar. Bu puan, Tweet sayısına, son Tweet’in tarihine ve takipçilerinizin takip ettiklerinize oranına dayanır. Herhangi bir kullanıcının gerçek veya sahte olup olmadığını belirlemek için bu puanları kullanırlar. Tabii ki, bu puanlama yöntemi mükemmel değildir, ancak çok sayıda takipçisi olan birinin takipçilerini, hileli yollarla artırıp artırmadığını anlamak için iyi bir yoldur.

Araştırmalarınızda Kullanabileceğiniz Diğer Web Siteleri

Aşşağıdaki siteler, Twitter’ın ana sayfasında aramaya izin vermediği bilgileri bulmak için farklı yollar sunar . Bu liste, hedefinizle ilgili bilgileri bulmak için iyi bir başlangıçtır.

BackTweets (backtweets.com)

BackTweets, belirli bir web sitesine bağlantı içeren tüm Twitter gönderilerini tespit eder. Gönderide bit.ly gibi bir URL kısaltması bulunsa bile tespit edilecektir. Bu, yasa dışı web sitelerini, protesto hareketlerinin takipçilerini tanıtan konuları bulmak veya bir web sitesinin popülaritesini belirlemek için kullanılabilir.

Trendsmap (trendsmap.com)

Twitter’daki gündemi takip etmek  küresel ölçekte istihbarat sağlayabilir. Bu tür analizler, protestolar veya belirli bir bölgede yaşanan olayların araştırılmasında yaygındır. Trendsmap sayesinde  belirlediğiniz konuları veya bir konumu arayabilirsiniz. Bir konum aratıldığında, en çok kullanılan anahtar kelimelerin yanı sıra en yüksek kullanımı belirlemek için bir ısı haritası da sunulur.

MentionMapp (mentionmapp.com)

Bu hizmet, kullanıcının Twitter bağlantılarının ve en çok kullandığı hashtag’lerin görselleştirilmesini sağlar. Twitter üzerindeki trafiğine dayalı olarak kullanıcılarla olan bağlantıları tanımlar. Bağlantı hatlarının genişliği bağlantının gücünü gösterir. Hedefimizin Twitter akışını analiz etmede hızlı bir bakış sağlayabilir. Ancak sitenin yalnızca son 200 Tweet’e göre analiz yaptığını unutmamak gerekir.

Twitonomy (twitonomy.com)

Twitonomy diğerlerinden göre bir tık öne çıkan bir analiz sitesi. Site Twitter analizi için kullanılabilecek en eksiksiz analiz hizmetidir. Kullanabilmek için bir hesapla giriş yapmanız gerekmekte.

FollerMe (foller.me) 

Hedefinizin kullanıcı adını girdiğinizde, tipik biyografi, istatistikler, konular, hashtag’ler ile ilgili analizleri sunar. Sitenin en ilgi çekici olan kısmı ise uyku zamanı hakkında bilgi vermesidir. Daha önce uyku zamanını belirlemek için bir kaynak açıklamıştık fakat FollerMe, saat başına kalıpları da dahil olmak üzere biraz daha fazla ayrıntı sağlar. Aşağıda h4cktimes adlı kullanıcının grafiği görülmektedir. Kullanıcının 02.00-05.00 arası uyuduğunu düşünebiliriz.

TweetTopic (tweettopicexplorer.neoformix.com)

Bu basit araç, araştırmalarımda yararlı olabilecek bir özellik sunuyor. Hedefimizin Twitter kullanıcı adını girdikten sonra, en son 3.200 Tweet’i toplar ve bir kelime bulutu oluşturur. Bu, gönderiler içinde hedef tarafından kullanılan en yaygın kelimeleri tanımlar. Bunu yapan birkaç site var, ancak bu hizmet daha gelişmiş bir seçenek daha sunuyor. Sonuçtaki herhangi bir kelimeye tıklandığında yalnızca seçilen terimi içeren Tweet’ler görüntüleniyor. Aşağıda h4cktimes adlı kullanıcı için arama yaptığımızda en çok kullandığı kelimeler gözükmektedir.

Bunlar ilgini çekebilir
Mobil CasuslukSiber İstihbarat

ABD Adalet Bakanlığı Eski Başsavcısı Rod Rosenstein'a Siber Casusluk Suçlaması

1 dakikada okunur
ABD Adalet Bakanlığı eski başsavcısı Rod Rosenstein’ın, muhaliflere casusluk yapmakla suçlanan İsrail Firması NSO Group ile çalıştığını iddia etti NSO Group, dünya…
Nasıl Yapılır?

Güvenli ve Anonim Dosya Göndermek ve Almak için OnionShare

2 dakikada okunur
OnionShare, Tor onion servislerini kullanarak dosyaları güvenli ve anonim olarak göndermek ve almak için kullanılan açık kaynaklı bir araçtır. Bilgisayarınızda bir web…
Nasıl Yapılır?

Enine Boyuna Wireshark ve Saldırı Analizleri

10 dakikada okunur
Wireshark Nedir? Wireshark, 1998 yılında ilk olarak Ethereal adıyla faaliyete başlayan bir projedir . Ticari marka sorunları nedeniyle Mayıs 2006‘da Wireshark olarak…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.