117 Milyon LinkedIn Hesap Bilgisi Satışa Çıkarıldı

117 Milyon LinkedIn Hesap Bilgisi Satışa Çıkarıldı
Mayıs 18 13:12 2016 Yazıyı Yazdır

Hatırlayacağınız gibi 2012 yılında LinkedIn’e yapılan saldırı neticesinde 6.5 milyon kullanıcının bilgisi ele geçirilmiş ve bir Rus parola paylaşım sitesinde ifşa edilmişti. Bunun üzerine LinkedIn, tüm kullanıcıların parolalarını resetlemek zorunda kalmıştı. Saldırıdan sonra pek çok güvenlik uzmanı LinkedIn gibi bir sitede salting kullanılmamış olmasını yadırgamış, bunun çok önemli bir açık olduğunu vurgulamıştı.

Şimdi, bu olaydan yaklaşık dört yıl sonra “Peace” rumuzlu bir başka hacker, 117 miyon kullanıcının hashlenmiş ve kırılmış parolaları ile birlikte e-posta adreslerini satışa çıkarmış durumda. Güvenlik araştırmacılarından Troy Hunt tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni sızan veri tabanındaki hesap bilgilerinin büyük bir kısmı, 2012 yılında ele geçirilen bilgilerle aynı. Ancak bu durum oldukça vahim aslında. Zira dört yıl önce yaşanmış olan bu saldırının ardından parolalarını değiştirmemiş olan kullanıcılar hala tehdit altında.

Yapılan incelemeler neticesinde ortaya çıkan parolaların oldukça zayıf ve kolay tahmin edilebilir olması da bir başka düşündürücü durum. Bu parolalardan bazıları “linkedin”, “hopeless”, “killmenow”, “iwishiwasdead” ve “hatemyjob” gibi zayıf parolalar.

Eğer siz de benzer parolalar kullanıyorsanız, bir an evvel kendinize iyi bir parola oluşturucu program temin edip, her hesap için ayrı ayrı parola oluşturun. Aksi takdirde kolayca hacklenebilir, tüm bilgilerinizin başkasının eline geçmesini seyredebilirsiniz.

Bu konuda KeePass isimli uygulama işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Açık kaynak bir uygulama olan KeePass sayesinde tüm hesaplarınız için, kırılması zor, farklı parolalar oluşturabilir, tek bir merkezden tüm parolalarınızı yönetebilirsiniz.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

4 Yorum

 1. ahmet mehmet
  Mayıs 18, 15:58 #1 ahmet mehmet

  site tasarımlarını arayüzlerini ne appp mobil ne web
  hiç beğenmiyorum hep bir kasıntılık alakasız alakasız iyi olmuş

  Reply to this comment
 2. Aslı
  Mayıs 26, 20:01 #2 Aslı

  Şimdiye kadar hiç ihtiyaç duymadığım sosyal site. İş ve kariyer için kullananlar ne oranda faydalanıyor bunlardan bihaberim. Ama güçlü şifre oluşturma konusunda, bu hackerları durdurur mu emin değilim!!

  Reply to this comment
 3. Aslı
  Mayıs 26, 20:07 #3 Aslı

  Bu Keepass işe yarar Diyosun öyle mİ?

  Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.