Siber Saldırılar

20 Bin FBI Ajanı’nın Kimliği Sızdırıldı

2 dakikada okunur

ABD daha önce Edward Snowden‘in yaptığı açıklamalar ile çalkalanmış, ülkenin istihbarat servisleri ve yapılan operasyonlar sivil halk tarafından sorgulanmaya başlanmıştı. Her ne kadar Obama hükümeti ile örtüşmeyen istihbari operasyonların yapıldığı gün yüzüne çıkmış olsa da bir şekilde olayın üstü kapanmış, NSA her zamanki operasyonlarına devam etmişti. Ancak görünen o ki bu durumdan rahatsız olan insanlar halen dahi mevcut.

Geçtiğimiz Pazar günü bir hacker açıklama yapmış ve 20.000 FBI ajanı ile 9000 ABD İç Güvenlik Bakanlığı çalışanına ait bir liste yayınlayacağını bildirmişti. Aynı gün 9000 kişilik liste yayınlandı. Pazartesi günü ise geri kalan 20.000 kişilik FBI ajanı listesi yayınlandı.

Hacker’ın Twitter üzerinden yaptığı paylaşım #FreePalestine (Özgür Filistin) hashtag’ine sahip. Ayrıca mesajın en başında da “Long Live Palestine, Long Live Gaza(Çok Yaşa Filistin, Çok Yaşa Gazze) yazıyor.

1455027288370441

İsrail’in uzun bir süredir Filistin’e yaptığı operasyonların ABD istihbarat servisleri tarafından desteklendiğini öne süren hacker, yayınladığı liste aracılığıyla binlerce ajanın kimlik bilgilerini, görevlerini ve e-posta adreslerini açığa çıkardı. Resmi çalışanlar dışında FBI ile bağlantılı 1000 kişi de ayrı bir liste aracılığıyla sızdırıldı.

Konuyla ilgili FBI tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak ABD Adalet Bakanlığı sözcüsü Peter Carr, bu izinsiz erişimin incelemede olduğunu, şimdilik hassas bilgilerin ele geçirilemediğini bildirdi. Açıklamayı Adalet Bakanlığı sözcüsünün yapmasındaki sebep ise hackerın saldırıyı Adalet Bakanlığı portalı üzerinden yapması oldu. Hacker portal üzerinden sisteme sızdıktan sonra üç farklı bilgisayara erişim sağlamış ve böylelikle Adalet Bakanlığı veritabanına girerek ajanların listesine erişebilmiş.

The Guardian‘ın yaptığı habere göre listedeki personelin bir kısmı çoktan bağlı olduğu kurum ile ilişkisini kesmiş. Dolayısıyla liste eski bir tarihe ait. Ancak güvenlik uzmanları, durumun oldukça kritik olabileceğini, son dönemde ABD istihbarat servislerinde çok büyük zafiyetler oluştuğunun da altını çiziyor.

Geçtiğimiz yıl hacktivistler ABD’nin önemli bakanlık sitelerini hacklemiş ve elde ettikleri bilgileri kamu ile paylaşmıştı. Yapılan bu saldırılarda yaklaşık 4000 adet kamu görevlisinin adı paylaşılmış ve operasyonların devam edeceği belirtilmişti.

Filistin’e karşı yapılan operasyonlara dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen bu hacking saldırısının, geçen seneki operasyonlarla bir ilişkisi olup olmadığı bilinmiyor. Ancak bu saldırıların tekrarlanacağı, çok daha önemli bilginin sızdırılabileceği düşünülüyor.

yazar hakkında
Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.
Bunlar ilgini çekebilir
Mobil CasuslukSiber Saldırılar

Türkiye'de Bir Ayda 50.000 Cihaz İstenmeyen Anlık Bildirimle Karşılaştı

1 dakikada okunur
Kaspersky’nin Mayıs 2020’de Türkiye’de engellediği tehditler üzerine yaptığı analizde, 50.925 kullanıcının istenmeyen anlık bildirimlere maruz kaldığı görüldü. Ülkede mayıs ayında toplam 390.268…
Mobil CasuslukSiber SaldırılarSizden GelenlerZararlı Yazılımlar

Cerberus Zararlısının USOM'u Taklit Eden C2C Sunucusu Tespit Edildi

1 dakikada okunur
ESET‘in araştırma ekibi, Türk kullanıcıları hedefleyen ve araç muayenesi adı altında kullanıcıların kredi kartı bilgilerini isteyip sonrasında ise fatura görünümündeki Cerberus bankacılık…
Siber Saldırılar

Oyunlarla İlişkili Web Saldırıları Nisan'da %50 Artış Gösterdi

3 dakikada okunur
Siber suçlular insanların evlerinde kaldığı dönemde popülerliği artan video oyunlarından yararlanmaya başladı. Nisan ayında, oyun içerikleriyle Kaspersky kullanıcılarını zararlı sitelere yönlendirmeye çalışan…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.