2016 Q1’de Tehlikeli Spam’lerde Artış

2016 Q1’de Tehlikeli Spam’lerde Artış
Mayıs 18 09:12 2016 Yazıyı Yazdır

2016’nın Birinci Çeyreğinde Tehlikeli Spam’lerin Sayısında Büyük Bir Artış Oldu

Kaspersky Lab Spam E-posta ve Kimlik Avcılığı Raporunda, her ne kadar spam e-postaların toplam sayısında bir azalma olsa da tehlikeli olanların sayısının ise arttığı görüldü. Aynı zamanda kötü niyetli toplu e-posta gönderilerinin seviyesi de büyük ölçüde arttı. Kaspersky Lab, ürünlerinin 2016’nın Mart ayında zararlı eklentiler içeren e-postalar yoluyla kullanıcılara virüs bulaştırmayı deneyen 22.890.956 girişimi engellediğini açıkladı. Bu rakam 2016’nın Şubat ayında bildirilen girişim sayısının iki katı.

2012’den beri e-posta trafiğindeki spam e-posta yani spam seviyesi sürekli düşmekte. Ancak zararlı eklentiler içeren e-posta sayısı ise büyük ölçüde artmış durumda; 2016’nın birinci çeyreğindeki rakam, 2015’in aynı dönemine kıyasla 3,3 arttı. Ayrıca bu üç aylık dönem boyunca bildirilen fidye yazılımı miktarı da yükseldi.

Bu genellikle virüslü eklentiler içeren e-postalar aracılığıyla yayılır. Birinci çeyrekte bu alandaki ana aktör, aktif olarak farklı dillerde e-postalarla dağıtılan ve en az 114 ülkeyi hedefleyen Trojan Locky fidye yazılımıydı. Locky e-postaları finans kuruluşlarından, kullanıcıları kandırıp zararlı bir eklentiyi açmaya zorlayan sahte bilgiler içeriyordu.

Kaspersky Lab’ın bulguları, web tarama artık daha güvenli olduğundan spam e-postaların, İnternet kullanıcılarını hedefleyen dolandırıcılar arasında popülaritesini artırdığını gösteriyor. Neredeyse tüm popüler web tarayıcı geliştiricileri artık güvenlik ve kimlik avcılığı önleme araçlarını uygulamaya koymuş durumda ve bu durum, siber suçluların zararlı yazılımlarını virüslü web sayfaları aracılığıyla yaymalarını zorlaştırıyor.

Bu üç aylık dönem boyunca dolandırıcılar, her zaman haberlerde görülen bir konu olan terörizm hakkında e-postalarla kullanıcıların dikkatini çekerek zararlı dosyaları açma tuzağına düşürmeye çalıştı. Terör saldırılarını engellemek için birçok ülkenin güvenlik önlemlerini güçlendirmiş olması, spam e-postalar için popüler bir konu haline geldi.

Bazı spam e-posta dolandırıcıları, spam e-postaya ekli dosyanın, yüklendikten sonra patlayıcı terör cihazını tespit edebilen yeni bir mobil uygulama içerdiği hususunda alıcıları ikna etmeyi denedi E-postada ABD Savunma Bakanlığının keşfettiği bu teknolojinin oldukça basit ve erişilebilir olduğu vurgulanıyor. Eklenti genel olarak, kişisel kullanıcı bilgilerini çalabilen, DDoS saldırıları düzenleyen ve diğer zararlı yazılımları yükleyen bir zararlı yazılım olan, Trojan-Dropper.Win32.Dapato olarak algılanan bir yürütülebilir dosya içeriyor.

Nijeryalı dolandırıcılar da e-postalarında terörizm konusundan faydalandı. Kaspersky Lab raporuna göre bu e-postaların miktarı dikkate değer ölçüde arttı. Bu spam e-posta dolandırıcıları daha önce ayrıntılı hikayeler içeren uzun e-postalar ve bu hikayeleri daha inandırıcı kılacak haberlerin bağlantılarını göndermeyi tercih ediyorlardı. Ancak artık sadece, herhangi bir ayrıntı içermeyen kısa mesajlar gönderip alıcılarıyla iletişime geçmeyi deniyorlar.

Kaspersky Lab “Spam E-posta Analiz Uzmanı Daria Gudkova şu uyarılarda bulunuyor: “Ne yazık ki spam e-postaların daha tehlikeli olacağına ilişkin öngörülerimizin gerçekleştiğini görüyoruz. Dolandırıcılar kullanıcıların dikkatini çekmek ve gardlarını düşürmek için farklı yöntemler kullanmıştır. Spam e-posta dolandırıcıları çeşitli diller, sosyal mühendislik yöntemleri ve farklı türlerde zararlı eklentilerin yanı sıra daha inandırıcı görünmesi açısından kısmen kişiselleştirilmiş bir e-posta metni kullanırlar. Sahte mesajlar genellikle tanınmış kurumlar ve hizmetlerden gelen bildirimleri taklit eder. Bu durum spam e-postaları daha tehlikeli yeni bir seviyeye çıkartmaktadır.

2016’nın birinci çeyreğinde spam e-posta ve kimlik avcılığı faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi almak için securelist adresindeki blog iletilerini okuyabilirsiniz.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.