272 Milyon Mail Hesabı Hacklendi ve Satılıyor

272 Milyon Mail Hesabı Hacklendi ve Satılıyor
Mayıs 06 07:19 2016 Yazıyı Yazdır

Amerika’da faaliyet gösteren Hold Security isimli bilgi güvenliği hizmeti veren şirketinin kurucusu Alex Holden tarafından yapılan açıklamada; aralarında Gmail, Yahoo, Mail.ru, Microsoft gibi büyük mail servis sağlayıcılarının da bulunduğu 1 milyar 17 milyonu aşkın mail hesabının ve şifrelerinin hacklendiği belirtiliyor. Tekrarlanan mail ve şifreler çıkarıldığında ise bu sayı 272 milyon 300 bini aşıyor.

Şifreleri çalan hacker grubuna ulaşmayı başardığını belirten Holden, şifreleri satın almak istediğinde ise grup bu bilgileri, sosyal medya sitesi Vkontakte’de kendilerine olumlu bir yorum yapması karşılığında bu şifreleri sadece 1$ (1 Dolar) karşılığında kendisine satabileceklerini belirtiyor.

Saldırıyı yapan hacker grubunun ise bu işi sadece mail adres ve şifrelerini karaborsada satmak için yaptıkları iddia ediliyor.

Çalınan hesaplar arasında; 4 milyon Yahoo, 33 milyon Microsoft, 24 milyon Gmail, 57 milyon Mail.ru hesabı bulunuyor.

2014 yılında kullanıcılara hacklenen 1 milyar hesabı kontrol etmeleri için bir hizmet sunmayı denediklerini ancak yoğunluktan sitenin çöktüğünü hatırlatan Alex Holden, bu yüzden kullanıcıların hesap bilgilerinin çalınıp çalınmadığını kontrol etmenin bir yolu olmadığını vurguladı.

Mail ve diğer şifrelerin belirli aralıklarla değiştirilmesi ve kolay tahmin edilemeyen ve sözlük saldırılarına karşı daha zor kombinasyonlarla oluşturulan şifreler olması gerekiyor.

 

Yazan: Hakan E. Deniz

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.