32 Milyon Twitter Hesabı Ele Geçirilmiş Olabilir

32 Milyon Twitter Hesabı Ele Geçirilmiş Olabilir
Haziran 09 12:33 2016 Yazıyı Yazdır

Son dönemde sosyal medya web sitelerine yönelik saldırılar artmaya başladı. Daha önce LinkedIn, MySpace, Tumblr, Fling ve VK.com hesaplarına ait bilgiler Rus hackerlar tarafından underground black markette yayınlanmıştı. Ancak bu, buz dağının sadece görünen kısmı. Şimdi de aynı kişi/kişiler tarafından Twitter hesaplarına ait bilgiler sızdırıldı.

32 milyondan fazla Twitter hesabına ait giriş bilgileri 10 Bitcoin, yani yaklaşık 6000 usd gibi bir fiyatla dark web üzerinden satılıyor. Sızdırılmış giriş bilgilerinin bulunduğu LeakedSource isimli arama motoru üzerinden de bu verilere ulaşmak mümkün.

Satışa çıkarılan veritabanında kullanıcı adları, e-posta adresleri düz metin halinde parola ve kimi hesaba ait ikincil e-posta adresi gibi bilgiler yer alıyor.

Twitter ise konuyla ilgili iddiaları reddediyor. Daha doğru bir ifadeyle, ele geçirilmiş olan Twitter hesaplarına ait bilgilerinin, Twitter sunucularına sızma şeklinde değil, başka hedeflere yapılan saldırılar sonucu ele geçirildiği belirtiliyor. Konuyla ilgili olarak yetkililer, kullanıcıların sisteminde bulunan kötücül yazılımların bu sızıntıya sebep olduğunu ifade ediyor.

Geçtiğimiz günlerde saldırganlar, Mark Zuckerberg’in de Twitter ve Pinterest hesabını hacklemiş ve SHA1-hashed parolalarını deşifre etmişti. Yakın zamanda gerçekleşen bu saldırılar neticesinde, satışa çıkarılan bu bilgiler içinde yer alma ihtimaliniz bulunduğu için, bir an önce parolalarınızı değiştirmenizde fayda var. Tahmin edilmesi, kırılması zor parolalar kullanmayı ihmal etmeyin.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

3 Yorum

 1. tolga doğan
  Haziran 12, 19:16 #1 tolga doğan

  Bu adamlar niye gidip bir kaç zengin ülkenin merkez bankasını hacklemezler ya da soyguncuların banka hesaplarını ele geçirip garibanların ödeyemediği kredi kartlarını odemezler. Hiç bir şeyimizi paylaşmasak devletin ağlarına erişmek o kadar zor değil. Her halimizi bilmek zorunda mı bunlar,paranoyak olduk sayelerinde, ne halleri varsa gorsunler!

  Reply to this comment
 2. Aslı Tepeli
  Haziran 13, 10:09 #2 Aslı Tepeli

  Telefona kod istemek işe yaramiyor mu?

  Reply to this comment
 3. Furkan GÜRSOY
  Haziran 13, 10:57 #3 Furkan GÜRSOY

  kırılması zor parolaya örnek verir misiniz?

  Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.