AnonSec, NASA Drone’larını Hackledi mi?

AnonSec, NASA Drone’larını Hackledi mi?
Şubat 05 15:04 2016 Yazıyı Yazdır

AnonSec, 222 Milyon Dolarlık NASA Drone’larını Pasifik Okyanusuna Çakmaya Çalıştı

Daha önce defalarca kez AnonSec tarafından hacking saldırılarına maruz kalan NASA‘nın şimdi de drone‘larının hacklendiği ifade ediliyor.

Hacklenen drone’lardan alınan verilerin yaklaşık 276 GB boyutunda olduğu ve 631 adet video, 2314 uçuş kaydı ve 2414 NASA çalışanına ait e-posta adresi ve iletişim bilgilerinin yer aldığı belirtiliyor.

Hacktivist grup 2013 yılında NASA sunucularına sızdığını, ardından tüm sistem üzerinde pentest uyguladıklarını açıkladı. Sistem yöneticisine ait SSH parolasının sadece 0.32 saniyede ele geçirildiğini, bir başka deyişle NASA’nın oldukça zayıf bir parola politikasına sahip olduğu da açıklamalar arasında.

Hackerlar ayrıca uçuş kayıtlarına ait yedeklerin bulnduğu üç NAS (depolama birimi – storage) cihazını da heckleyerek yapılan istihbarat operasyonlarını da sızdırmış durumdalar.

NASA mühendislerinin ise uçuş kayıtlarındaki değişiklikleri fark ederek, olası bir drone kaçırma ya da yere çakma operasyonunu engelledikleri de uzmanlar tarafından açıklanıyor. Ancak diğer taraftan NASA, böyle bir saldırının yaşanmadığını ifade eden bir e-posta yayınladı.

Şu aşamada hangi tarafın, ne kadar doğru olduğunu bilmek mümkün değil ve araştırmalarımız sonucu da bu durumun “fake” (sahte) olduğu yönündedir. Ancak en azından böyle bir tehdidin her zaman olabileceği aşikar.. Dolayısıyla tüm kurumların bu tür saldırılara karşı gerekli önlemleri alması ve iddia edildiği gibi zayıf parola politikalarını artık bir kenara atması gerekiyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir: ABD ve İngiliz Gizli Servisleri İsrail Askeri Drone’larını Nasıl Hackledi?

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.