Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

AnonSec, NASA Drone’larını Hackledi mi?

0

AnonSec, 222 Milyon Dolarlık NASA Drone’larını Pasifik Okyanusuna Çakmaya Çalıştı

Daha önce defalarca kez AnonSec tarafından hacking saldırılarına maruz kalan NASA‘nın şimdi de drone‘larının hacklendiği ifade ediliyor.

Hacklenen drone’lardan alınan verilerin yaklaşık 276 GB boyutunda olduğu ve 631 adet video, 2314 uçuş kaydı ve 2414 NASA çalışanına ait e-posta adresi ve iletişim bilgilerinin yer aldığı belirtiliyor.

Hacktivist grup 2013 yılında NASA sunucularına sızdığını, ardından tüm sistem üzerinde pentest uyguladıklarını açıkladı. Sistem yöneticisine ait SSH parolasının sadece 0.32 saniyede ele geçirildiğini, bir başka deyişle NASA’nın oldukça zayıf bir parola politikasına sahip olduğu da açıklamalar arasında.

Hackerlar ayrıca uçuş kayıtlarına ait yedeklerin bulnduğu üç NAS (depolama birimi – storage) cihazını da heckleyerek yapılan istihbarat operasyonlarını da sızdırmış durumdalar.

NASA mühendislerinin ise uçuş kayıtlarındaki değişiklikleri fark ederek, olası bir drone kaçırma ya da yere çakma operasyonunu engelledikleri de uzmanlar tarafından açıklanıyor. Ancak diğer taraftan NASA, böyle bir saldırının yaşanmadığını ifade eden bir e-posta yayınladı.

Şu aşamada hangi tarafın, ne kadar doğru olduğunu bilmek mümkün değil ve araştırmalarımız sonucu da bu durumun “fake” (sahte) olduğu yönündedir. Ancak en azından böyle bir tehdidin her zaman olabileceği aşikar.. Dolayısıyla tüm kurumların bu tür saldırılara karşı gerekli önlemleri alması ve iddia edildiği gibi zayıf parola politikalarını artık bir kenara atması gerekiyor.

Bu yazı ilginizi çekebilir: ABD ve İngiliz Gizli Servisleri İsrail Askeri Drone’larını Nasıl Hackledi?

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.