Siber Saldırılar

Anonymous Üyesi Yakalandı

1 dakikada okunur

Son yılların popüler hack gruplarından biri olan Anonymous hackerlarından Martin Gottesfeld‘in FBI tarafından yakalandığı açıklandı. Hacker grubu hakkında bir çok bilgi sahibi Martin Gottesfeld’in yakalanmasının ardından grubun sonunun gelebileceği iddia ediliyor.

Anonymous, başta Amerika olmak üzere birçok ülkeye siber güvenlik açısından tehdit oluşturuyordu. Son günlerde yaptığı açıklamalarda NASA‘yı hacklediklerini iddia etmişlerdi. Anonymous üyelerini yakalamak için uzun senelerdir uğraşan FBI, grubun önemli bir hackerını yakaladı. Birçok hack eylemlerinde yer alan Martin, #OpJustina adı verilen operasyonla birlikte FBI’ın arananlar listesindeki yerini üst sıralara çıkmayı başarmıştı.
anonmousmartin
OpJustina operasyonu ardından olayın videosunu Youtube’a yükleyen hacker FBI’a yerini belli ettiğini farkedince kaçmaya çalıştı. 2014 yılında gerçekleşen bu olay FBI’ın bir adres bulmasıyla gerçekleşti ve 2 yıl boyunca takip sürdü. Eve baskın yapan FBI, Martin ve karısını bulamadı.

Daha sonra FBI, 31 yaşında olan hackerı Miami’de karısıyla birlikte yakaladı. Yanındaki kişisel eşyalar ve bilgisayar, bota binmesini engelleyerek panik yapmasına yol açtı. Disney seyir gemisine binen Martin, FBI’ın personel tarafından uyarılmasıyla yakalandı.

Olayın ardından yapılan açıklamlarda Martin’in yakalanması Anonymous’un sonunu getirebileceği düşüncesinde. Anonymous’un diğer hackerları hakkında bilgi sahibi olduğunu kabul eden Martin’in sorgusu sürüyor. Anonymous’un tepkisi merakla bekleniyor.

yazar hakkında
Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.
Bunlar ilgini çekebilir
Mobil CasuslukSiber Saldırılar

Türkiye'de Bir Ayda 50.000 Cihaz İstenmeyen Anlık Bildirimle Karşılaştı

1 dakikada okunur
Kaspersky’nin Mayıs 2020’de Türkiye’de engellediği tehditler üzerine yaptığı analizde, 50.925 kullanıcının istenmeyen anlık bildirimlere maruz kaldığı görüldü. Ülkede mayıs ayında toplam 390.268…
Mobil CasuslukSiber SaldırılarSizden GelenlerZararlı Yazılımlar

Cerberus Zararlısının USOM'u Taklit Eden C2C Sunucusu Tespit Edildi

1 dakikada okunur
ESET‘in araştırma ekibi, Türk kullanıcıları hedefleyen ve araç muayenesi adı altında kullanıcıların kredi kartı bilgilerini isteyip sonrasında ise fatura görünümündeki Cerberus bankacılık…
Siber Saldırılar

Oyunlarla İlişkili Web Saldırıları Nisan'da %50 Artış Gösterdi

3 dakikada okunur
Siber suçlular insanların evlerinde kaldığı dönemde popülerliği artan video oyunlarından yararlanmaya başladı. Nisan ayında, oyun içerikleriyle Kaspersky kullanıcılarını zararlı sitelere yönlendirmeye çalışan…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.