Bangladeş Merkez Bankası’nın Hackleniş Sebebi

Bangladeş Merkez Bankası’nın Hackleniş Sebebi
Nisan 26 13:47 2016 Yazıyı Yazdır

Bangladeş Merkez Bankasının hacklenmesi skandalı ardından yetkililerin yaptığı açıklamalar tepkileri üzerlerine topladı. 80 milyon doların çalınmasının sebebi hackerların yeteneklerinden çok bankanın güvenlik duvarı olmayan ve maddi değeri 10 dolarlık router’lar üzerinden SWIFT ödeme ağına bağlanılmasıyla gerçekleştirildi.

Adli Eğitim Enstitüsü’nden Mohammed Shah Alam’ın Reuters’a yaptığı açıklamada bankanın ikinci el router kullanmaları sebebiyle hacklenmelerinin basit bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.
router

Şubat ayında gerçekleştirilen olayda hedefleri 1 milyar dolar olan hackerlar “foundation” kelimesini “fandation” şeklinde yazmalarıyla saldırı Deutsche Bank tarafından engellenmiş ve hacklerlar yalnızca 81 milyon dolarlık bir soygun gerçekleştirmiş.

Güvenlik duvarı olmayan routerlar kullanılması hackerların takibini zorlaştırıyor. 20 kişinin hesabına transferi gerçekleştirilmiş bu parayı kimlerin yaptığı hala bulunamadı.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hakan Şan
Hakan Şan

Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.