Bu Kez Avcıyı Avladılar

Bu Kez Avcıyı Avladılar
Temmuz 07 00:41 2015 Yazıyı Yazdır

Dünyaca ünlü “Hacking Team” hacklendi!
Hacking Team; takip ve sızma teknolojileri geliştiren bir İtalyan firması, çeşitli ülkelerin/hükümetlerin ve güvenlik teşkilatlarının sistemlerine sızmasıyla tanınan şirket hafta sonu uğradığı siber saldırı sonucunda 400 GB’lık veri çalındığı bildiriliyor.

Hacking Team’in diğer firmalar ile mailleşmeleri, yazılımların kaynak kodları ve dökümanlar Torrent olarak yayınlandı, henüz yayınlanmamış verilerin olduğu da düşünülüyor. Bu saldırıyı kimin yaptığı bilinmese de neden yaptığı az çok tahmin edilebilir durumda.
Hacking Team’in sadece verileri çalınmadı, Twitter hesaplarıda hacklendi! Şirketin Twitter hesabının profil resmi ve biyografi bilgileri değiştirilerek çeşitli tweetler atıldı.

Yayınlanan bilgilere göre Hacking Team,
ABD, Almanya, Avustralya, Azerbeycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti, Ekvador, Etopya, Fas, Güney Kore, Honduras, İspanya, İsviçre, İtalya, Kazakistan, Kıbrıs, Kolombiya, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Malezya, Meksika, Mısır, Moğolistan, Nijerya, Özbekistan, Panama, Polonya, Rusya, Singapur, Sudan, Suudi Arabistan, Şile, Tayland, Umman, Vietnam hükümetleri ile çalışıyor…

Peki Türkiye ile Hiç Çalışmamışlar mı ?

Hacking Team, İstanbul’da her yıl Amerikan Konsolosluğu tarafından düzenlenen ve sadece ordu ile polis yetkililerinin katıldığı bir güvenlik konferansına katılım gösteriyor.

Yayınlanan veriler arasında ki müşteri listesinde  150 bin euro’luk yazılımın Türk Polisine 21 Temmuz 2011 tarihinde satıldığı bilgisi yer alıyor.

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hakkı Yüce
Hakkı Yüce

Bilgisayar ile tanışmam 1999 yılında oldu, 2000’li yılların başlarında strateji oyunlarıyla (abimin oyun zevkine göre tabii (: ) vakit geçirdikten sonra .. 2007 yılında yazılım geliştirmeye merak sardım. 3 yıl basit game mode programlamalarıyla uğraştıktan sonra 2010 yılında yazılım geliştirme konusunda kendimi geliştirip daha profesyonel çalışmalar ile uğraşmaya başladım .. Bununla birlikte genç yaşlarda bilgisayarlarla uğraşan her gençte olduğu gibi hacking konusunada merak sardım .. Siber güvenlik konusunda araştırmalar yaparak kendimi geliştirmeye başladım .. Yazılım ve Siber Güvenlik konusunda araştırmalar yapmaya ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.