CIA’den Apple’a Sızma Girişimi

CIA’den Apple’a Sızma Girişimi
Mart 12 11:09 2015 Yazıyı Yazdır

Meğer CIA, Apple ürünlerinin şifreleme yöntemlerini çözmeye çalışıyormuş… Amerika’nın Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA)‘nın eski analisti Edward Snowden belgeleri sızdırdı, bu belgeler CIA’in iPhone ve iPad cihazlarına sızmak için uzun zamandır uğraştığını ortaya çıkarttı.

Gazeteci Glenn Greenwald, Snowden‘ın NSA’den kaçırdığı belgeleri sızdırmasına yardım etti, gazeteci Greenwald’ın sitesi “The Intercept“de yayınlanan habere göre CIA tam 2006’dan bu yana Apple’ın iPhone ve iPad cihazlarında kullanılan şifreleme tekniklerini çözmek için uğraşıyor. Belgeler CIA’in Apple’ın sistemlerini kırmak için iOS uygulamarının yazıldığı Xcode platformuna sızmaya çalıştığını gösteriyor.

Snowden‘ın sızdırdığı belgeler CIA’ın senede bir kere düzenlediği çok gizli “Jamborees” konferansında katılımcıların Apple sistemlerine sızmak için saldırı stratejileri geliştirdiğini de gösteriyor.

 

Belgelerin 2006 tarihli olması dikkatleri çekiyor, belgelere göre Steve Jobs ilk IPhone’u tanıtmadan 1 yıl önce CIA bu sızma operasyonuna başlamıştı!

 

Gazeteci Greenwald “The Intercept”de yayınladığı haberde Amerikan istihbarat servislerinin Apple’a sızıp sızamadığı sonucunu açıklamadı!

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hakkı Yüce
Hakkı Yüce

Bilgisayar ile tanışmam 1999 yılında oldu, 2000’li yılların başlarında strateji oyunlarıyla (abimin oyun zevkine göre tabii (: ) vakit geçirdikten sonra .. 2007 yılında yazılım geliştirmeye merak sardım. 3 yıl basit game mode programlamalarıyla uğraştıktan sonra 2010 yılında yazılım geliştirme konusunda kendimi geliştirip daha profesyonel çalışmalar ile uğraşmaya başladım .. Bununla birlikte genç yaşlarda bilgisayarlarla uğraşan her gençte olduğu gibi hacking konusunada merak sardım .. Siber güvenlik konusunda araştırmalar yaparak kendimi geliştirmeye başladım .. Yazılım ve Siber Güvenlik konusunda araştırmalar yapmaya ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

2 Yorum

  1. fatih çetin
    Nisan 19, 00:49 #1 fatih çetin

    Haberin sonundaki blok haberle alakalı mı yoksa hata mı?

    Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.