Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

CIA’den Apple’a Sızma Girişimi

2

Meğer CIA, Apple ürünlerinin şifreleme yöntemlerini çözmeye çalışıyormuş… Amerika’nın Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA)‘nın eski analisti Edward Snowden belgeleri sızdırdı, bu belgeler CIA’in iPhone ve iPad cihazlarına sızmak için uzun zamandır uğraştığını ortaya çıkarttı.

Gazeteci Glenn Greenwald, Snowden‘ın NSA’den kaçırdığı belgeleri sızdırmasına yardım etti, gazeteci Greenwald’ın sitesi “The Intercept“de yayınlanan habere göre CIA tam 2006’dan bu yana Apple’ın iPhone ve iPad cihazlarında kullanılan şifreleme tekniklerini çözmek için uğraşıyor. Belgeler CIA’in Apple’ın sistemlerini kırmak için iOS uygulamarının yazıldığı Xcode platformuna sızmaya çalıştığını gösteriyor.

Snowden‘ın sızdırdığı belgeler CIA’ın senede bir kere düzenlediği çok gizli “Jamborees” konferansında katılımcıların Apple sistemlerine sızmak için saldırı stratejileri geliştirdiğini de gösteriyor.

 

Belgelerin 2006 tarihli olması dikkatleri çekiyor, belgelere göre Steve Jobs ilk IPhone’u tanıtmadan 1 yıl önce CIA bu sızma operasyonuna başlamıştı!

 

Gazeteci Greenwald “The Intercept”de yayınladığı haberde Amerikan istihbarat servislerinin Apple’a sızıp sızamadığı sonucunu açıklamadı!

2 Yorum

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.