Siber Saldırılar

cPanel Müşteri Veritabanı Hacklendi

1 dakikada okunur
Linux sunucularda hosting müşterilerinin ya da web geliştiricilerinin işlemleini görsel olarak hızlı bir şekilde yapmalarına imkan tanıyan popüler web hosting kontrol paneli cPanel‘in veritabanlarından birinin ele geçirildiği duyuruldu.
Yapılan resmi açıklamada sızılan veritabanında, kullanıcılara ait isim, iletişim bilgisi ve şifrelenmiş (ve saltlanmış) parola bilgileri bulunuyor. Kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin ise ayrı bir sistemde bulunduğundan maddi bir kaybın söz konusu olmadığı belirtildi.
Yetkililer, her ne kadar parolalar şifrelenmiş ve saltlanmış olsa da yeni bir parolama şifreleme üzerinde çalışmaya başladıklarını, bu süre içerisinde kullanıcıların mevcut parolalarını değiştirmelerini öneriyor.
H4cktimes olarak biz de herhangi bir saldırı olsun olmasın, belirli periyotlarda kullanıcıların parolalarını düzenli olarak değiştirmelerini öneriyoruz. Dolayısıyla herhangi bir sistem sızıntısı olduğunda, en az etkilenecek kullanıcı siz olabilirsnz.

yazar hakkında
Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.
Bunlar ilgini çekebilir
Mobil CasuslukSiber Saldırılar

Türkiye'de Bir Ayda 50.000 Cihaz İstenmeyen Anlık Bildirimle Karşılaştı

1 dakikada okunur
Kaspersky’nin Mayıs 2020’de Türkiye’de engellediği tehditler üzerine yaptığı analizde, 50.925 kullanıcının istenmeyen anlık bildirimlere maruz kaldığı görüldü. Ülkede mayıs ayında toplam 390.268…
Mobil CasuslukSiber SaldırılarSizden GelenlerZararlı Yazılımlar

Cerberus Zararlısının USOM'u Taklit Eden C2C Sunucusu Tespit Edildi

1 dakikada okunur
ESET‘in araştırma ekibi, Türk kullanıcıları hedefleyen ve araç muayenesi adı altında kullanıcıların kredi kartı bilgilerini isteyip sonrasında ise fatura görünümündeki Cerberus bankacılık…
Siber Saldırılar

Oyunlarla İlişkili Web Saldırıları Nisan'da %50 Artış Gösterdi

3 dakikada okunur
Siber suçlular insanların evlerinde kaldığı dönemde popülerliği artan video oyunlarından yararlanmaya başladı. Nisan ayında, oyun içerikleriyle Kaspersky kullanıcılarını zararlı sitelere yönlendirmeye çalışan…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.