cPanel Müşteri Veritabanı Hacklendi

cPanel Müşteri Veritabanı Hacklendi
Ocak 28 15:21 2016 Yazıyı Yazdır
Linux sunucularda hosting müşterilerinin ya da web geliştiricilerinin işlemleini görsel olarak hızlı bir şekilde yapmalarına imkan tanıyan popüler web hosting kontrol paneli cPanel‘in veritabanlarından birinin ele geçirildiği duyuruldu.
Yapılan resmi açıklamada sızılan veritabanında, kullanıcılara ait isim, iletişim bilgisi ve şifrelenmiş (ve saltlanmış) parola bilgileri bulunuyor. Kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin ise ayrı bir sistemde bulunduğundan maddi bir kaybın söz konusu olmadığı belirtildi.
Yetkililer, her ne kadar parolalar şifrelenmiş ve saltlanmış olsa da yeni bir parolama şifreleme üzerinde çalışmaya başladıklarını, bu süre içerisinde kullanıcıların mevcut parolalarını değiştirmelerini öneriyor.
H4cktimes olarak biz de herhangi bir saldırı olsun olmasın, belirli periyotlarda kullanıcıların parolalarını düzenli olarak değiştirmelerini öneriyoruz. Dolayısıyla herhangi bir sistem sızıntısı olduğunda, en az etkilenecek kullanıcı siz olabilirsnz.
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. PC World Türkiye dergisinde Yazılım Editörü olarak görev yapmış, daha sonra sırasıyla BYTE Türkiye dergisinde Yazı İşleri Müdürü, T3 Türkiye dergisinde Yayın Yönetmeni görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği’nde Yönetici Üye olarak, siber güvenlikle ilgili farkındalık çalışmalarına katılmıştır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nde Açık Kaynak Çalışma Grubu Başkanlığı göreviyle, Linux ve LibreOffice gibi açık kaynak yazılımlar hakkında Türkiye’de önemli katkılarda bulunmuştur. Farklı kurumlarda Sistem Yöneticisi ve Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarı olan Keleştemur, Siber Güvenlik ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.