cPanel Müşteri Veritabanı Hacklendi

cPanel Müşteri Veritabanı Hacklendi
Ocak 28 15:21 2016 Yazıyı Yazdır
Linux sunucularda hosting müşterilerinin ya da web geliştiricilerinin işlemleini görsel olarak hızlı bir şekilde yapmalarına imkan tanıyan popüler web hosting kontrol paneli cPanel‘in veritabanlarından birinin ele geçirildiği duyuruldu.
Yapılan resmi açıklamada sızılan veritabanında, kullanıcılara ait isim, iletişim bilgisi ve şifrelenmiş (ve saltlanmış) parola bilgileri bulunuyor. Kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin ise ayrı bir sistemde bulunduğundan maddi bir kaybın söz konusu olmadığı belirtildi.
Yetkililer, her ne kadar parolalar şifrelenmiş ve saltlanmış olsa da yeni bir parolama şifreleme üzerinde çalışmaya başladıklarını, bu süre içerisinde kullanıcıların mevcut parolalarını değiştirmelerini öneriyor.
H4cktimes olarak biz de herhangi bir saldırı olsun olmasın, belirli periyotlarda kullanıcıların parolalarını düzenli olarak değiştirmelerini öneriyoruz. Dolayısıyla herhangi bir sistem sızıntısı olduğunda, en az etkilenecek kullanıcı siz olabilirsnz.
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.