DDoS’cular Saldırı Yapmadan 100.000 USD Kazandı!

DDoS’cular Saldırı Yapmadan 100.000 USD Kazandı!
Nisan 27 11:30 2016 Yazıyı Yazdır

Bir grup siber saldırgan, dünyanın farklı noktalarındaki pek çok ticari hedefe, belirtilen fidyeyi ödememeleri halinde güçlü bir DDoS saldırısı yapacağına dair yığın e-posta gönderdi.

Normalde, saldırganlar güçlerini gösterebilmek, hedefteki sistemleri bir süreliğine çalışamaz hale getirmek için yoğun bir DDoS saldırısı yaparlar. Ancak artık ransomware’ların (fidye yazılımı) çıkması ile birlikte iyice popülerleşen siber fidyecilik, farklı formatlarda karşımıza çıkıyor. Şimdilerde ise saldırı öncesi tehdit mesajı göndermek ve fidye istemek moda olmuş durumda.

ransom

Tehditi gerçekleştiren Armada Collective, 2015 Kasım’ında tarihin en büyük DDoS saldırılarından birini gerçekleştirmiş ve ProtonMail servislerini hizmet dışı bırakmanın ardından 6000 dolarlık bir gelir elde etmişti.

Diğer taraftan, CloudFlare’in blogunda yayınladığı bir yazıya göre bu mesajları gönderenlerin aslında Armada Collective olmadığı, bu ismi kullanarak firmalara korku salmak isteyen bir grup olduğu da iddialar arasında.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. PC World Türkiye dergisinde Yazılım Editörü olarak görev yapmış, daha sonra sırasıyla BYTE Türkiye dergisinde Yazı İşleri Müdürü, T3 Türkiye dergisinde Yayın Yönetmeni görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği’nde Yönetici Üye olarak, siber güvenlikle ilgili farkındalık çalışmalarına katılmıştır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nde Açık Kaynak Çalışma Grubu Başkanlığı göreviyle, Linux ve LibreOffice gibi açık kaynak yazılımlar hakkında Türkiye’de önemli katkılarda bulunmuştur. Farklı kurumlarda Sistem Yöneticisi ve Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarı olan Keleştemur, Siber Güvenlik ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.