DDoS’cular Saldırı Yapmadan 100.000 USD Kazandı!

DDoS’cular Saldırı Yapmadan 100.000 USD Kazandı!
Nisan 27 11:30 2016 Yazıyı Yazdır

Bir grup siber saldırgan, dünyanın farklı noktalarındaki pek çok ticari hedefe, belirtilen fidyeyi ödememeleri halinde güçlü bir DDoS saldırısı yapacağına dair yığın e-posta gönderdi.

Normalde, saldırganlar güçlerini gösterebilmek, hedefteki sistemleri bir süreliğine çalışamaz hale getirmek için yoğun bir DDoS saldırısı yaparlar. Ancak artık ransomware’ların (fidye yazılımı) çıkması ile birlikte iyice popülerleşen siber fidyecilik, farklı formatlarda karşımıza çıkıyor. Şimdilerde ise saldırı öncesi tehdit mesajı göndermek ve fidye istemek moda olmuş durumda.

ransom

Tehditi gerçekleştiren Armada Collective, 2015 Kasım’ında tarihin en büyük DDoS saldırılarından birini gerçekleştirmiş ve ProtonMail servislerini hizmet dışı bırakmanın ardından 6000 dolarlık bir gelir elde etmişti.

Diğer taraftan, CloudFlare’in blogunda yayınladığı bir yazıya göre bu mesajları gönderenlerin aslında Armada Collective olmadığı, bu ismi kullanarak firmalara korku salmak isteyen bir grup olduğu da iddialar arasında.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.