Siber Saldırılar

DDoS’cular Saldırı Yapmadan 100.000 USD Kazandı!

1 dakikada okunur

Bir grup siber saldırgan, dünyanın farklı noktalarındaki pek çok ticari hedefe, belirtilen fidyeyi ödememeleri halinde güçlü bir DDoS saldırısı yapacağına dair yığın e-posta gönderdi.

Normalde, saldırganlar güçlerini gösterebilmek, hedefteki sistemleri bir süreliğine çalışamaz hale getirmek için yoğun bir DDoS saldırısı yaparlar. Ancak artık ransomware’ların (fidye yazılımı) çıkması ile birlikte iyice popülerleşen siber fidyecilik, farklı formatlarda karşımıza çıkıyor. Şimdilerde ise saldırı öncesi tehdit mesajı göndermek ve fidye istemek moda olmuş durumda.

ransom

Tehditi gerçekleştiren Armada Collective, 2015 Kasım’ında tarihin en büyük DDoS saldırılarından birini gerçekleştirmiş ve ProtonMail servislerini hizmet dışı bırakmanın ardından 6000 dolarlık bir gelir elde etmişti.

Diğer taraftan, CloudFlare’in blogunda yayınladığı bir yazıya göre bu mesajları gönderenlerin aslında Armada Collective olmadığı, bu ismi kullanarak firmalara korku salmak isteyen bir grup olduğu da iddialar arasında.

yazar hakkında
Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.
Bunlar ilgini çekebilir
Mobil CasuslukSiber Saldırılar

Türkiye'de Bir Ayda 50.000 Cihaz İstenmeyen Anlık Bildirimle Karşılaştı

1 dakikada okunur
Kaspersky’nin Mayıs 2020’de Türkiye’de engellediği tehditler üzerine yaptığı analizde, 50.925 kullanıcının istenmeyen anlık bildirimlere maruz kaldığı görüldü. Ülkede mayıs ayında toplam 390.268…
Mobil CasuslukSiber SaldırılarSizden GelenlerZararlı Yazılımlar

Cerberus Zararlısının USOM'u Taklit Eden C2C Sunucusu Tespit Edildi

1 dakikada okunur
ESET‘in araştırma ekibi, Türk kullanıcıları hedefleyen ve araç muayenesi adı altında kullanıcıların kredi kartı bilgilerini isteyip sonrasında ise fatura görünümündeki Cerberus bankacılık…
Siber Saldırılar

Oyunlarla İlişkili Web Saldırıları Nisan'da %50 Artış Gösterdi

3 dakikada okunur
Siber suçlular insanların evlerinde kaldığı dönemde popülerliği artan video oyunlarından yararlanmaya başladı. Nisan ayında, oyun içerikleriyle Kaspersky kullanıcılarını zararlı sitelere yönlendirmeye çalışan…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.