Diplomasinin Yeni Şekli Belge Sızdırmak: Panama Belgeleri

Diplomasinin Yeni Şekli Belge Sızdırmak: Panama Belgeleri
Nisan 04 22:18 2016 Yazıyı Yazdır

Dün geceden bu yana dünyanın gündemine oturan bu belgeler, Panama menşeli bir hukuk firması olan Mossack Fonseca’ya ait 11 milyon sayfadan oluşan kayıtlar “Panama Belgeleri (Panama Papers)” başlığı ile basına sızdırıldı.

İçerisinde 101 Türk şirketinin de bulunduğu bu belgelerde 72 ülkenin eski liderlerinin ve şu anki başkanlarının rüşvet, kara para gibi kayıtlarını 78 ülkeden 107 medya kuruluşuna servis edildi. Bu belgelerde gizli offshore şirketleri ile Mısır’ın eski başkanı Hüsnü Mübarek, Libya’nın idam edilen lideri Muammer Kaddafi ve Beşar Esad’ın aileleri ve yakınlarının yanı sıra Barcelona’nın dünyaca ünlü oyuncusu Lionel Messi’nin de adı Panama Belgeleri’nde geçmektedir.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, 2.6 terabayt büyüklüğündeki 11.5 milyon belgenin kendilerine hiçbir karşılık beklenmeden bir yıl önce verildiğini duyurdu. Bu itirafa göre; Panama Papers, 2010’daki ABD diplomatik yazışmalarının yayınlandığı Wikileaks’ten ve 2013’te Edward Snowden’in ABD istihbarat belgelerini ifşa etmesinden daha büyük bir sızıntı. Belgelerin sızdırıldığı Mossack Fonseca, offshore danışmanlık hizmeti veren dünyadaki dördüncü büyük şirket. Sızdırılan belgelerde, 12 devlet lideri 143 politikacının adı geçiyor. Süddeutsche Zeitung, belgelerin politikacılarla birlikte, uyuşturucu kaçakçıları, sanatçılar, FIFA yetkilileri ve sporcuların da bu bilinmeyen dünyadaki ilişkilerine bakış fırsatı sunduğunu söyledi.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) Panama’da kayıtları kamuoyuna ifşa ederek vergi cennetlerine bugüne kadar indirilmiş en büyük darbe olarak görüyor.

Mossack Fonseca, sızan belgeler için ne diyor?

Herhangi bir yasayı çiğnemediğini iddia eden şirket, “Hizmetlerimizin istismar edilmesi üzüntü vericidir” dedi. Şirketin kurulduğundan bu yana kara para aklamayla mücadele anlamında tüm yetkililerle işbirliği yaptığını belirten Mossack Fonseca yönetimi, aracıların yaptığı işlemler nedeniyle kendilerinin suçlanamayacağını da savunuyor.

Panama belgelerinin sızmasıyla gözler belgelerde isimleri geçen siyasilere çevrildi. İzlanda Başbakanı Sigmundur Davíð Gunnlaugsson’un dün gece geç saatlerde “istifa” kararı aldığı uluslararası basın kuruluşlarına yansıdı. Gunnlaugsson’un istifa etmediği öğrenildikten sonra İzlanda Başbakanı’ndan istifa açıklaması geldi.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hacı Emre Dasgin
Hacı Emre Dasgin

1995 İstanbul doğumluyum. Lise yıllarında tutulduğum bu bilişim aşkıyla kendimi Litvanya-Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesinde Bilişim mühendisliği okurken buldum. Bir çok programlama dili öğrendim ama ilgimi daha çok java ve web uğraşları çekti. Tabi ki hepsinden önce gelen bilgi güvenliği ve hacking dünyası benim en büyük ilgi alanım, bu yüzden h4cktimes gibi önemli bir platform da gönüllü yazarlık yapmaktayım.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.