Dropbox Hacklendi! 68 Milyon Hesap Bilgisi Yayınlandı

Dropbox Hacklendi! 68 Milyon Hesap Bilgisi Yayınlandı
Eylül 01 05:17 2016 Yazıyı Yazdır

Hacker’lar bu kez de 68 milyon Dropbox hesabına ait parolaları ele geçirmiş durumda. Dropbox, kullanıcılarını konuyla ilgili uyararak, parolalarını değiştirmeleri önerisinde bulundu.

Saldırganlar, sadece hesaplara girmekle kalmayıp, bu hesaplarda bulunan yaklaşık 5 GB’lık dosyayı da internette paylaşmışlar. Dropbox çalışanları bu konuyla ilgili onay vererek, durumun vehametini gözler önüne seriyorlar.

68 milyon hesabın 32 milyon kadarı BCrypt fonksiyionu ile hashlendiğinden, saldırganların gerçek parolaları ele geçirme olasılıkları düşük. Diğer taraftan, Dropbox’ın salting kullandığı da düşünülünce, daha az sayıda gerçek parolanın ele geçirilmiş olma ihtimali de bulunuyor olabilir.

Siz de eğer Dropbox kullanıcısıysanız, saldırıdan etkilenmiş olabileceğiniz için, parolalarınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.

14137808_1646731452304644_404874259_n

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. PC World Türkiye dergisinde Yazılım Editörü olarak görev yapmış, daha sonra sırasıyla BYTE Türkiye dergisinde Yazı İşleri Müdürü, T3 Türkiye dergisinde Yayın Yönetmeni görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği’nde Yönetici Üye olarak, siber güvenlikle ilgili farkındalık çalışmalarına katılmıştır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nde Açık Kaynak Çalışma Grubu Başkanlığı göreviyle, Linux ve LibreOffice gibi açık kaynak yazılımlar hakkında Türkiye’de önemli katkılarda bulunmuştur. Farklı kurumlarda Sistem Yöneticisi ve Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarı olan Keleştemur, Siber Güvenlik ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.