Drupal Resmi Sitesinde Türk Hacker İmzası

Drupal Resmi Sitesinde Türk Hacker İmzası
Mart 21 07:26 2017 Yazıyı Yazdır

Popüler içerik yönetim sistemi olan Drupal‘in resmi sitesine KingSkrupellos kod adlı Türk hacker tarafından imza bırakıldığı görülmüştür.

Sitenin anasayfası değil ancak “files” klasörünün altına “kingskrupellos.txt” isimli bir dosya yükleyerek içine aşağıdaki mesajları bırakmıştır.

[box style=”note”]

  • https://www.drupal.org/files/kingskrupellos.txt adresinde bırakılan mesaj dosyası hala sistemde aktiftir. (21.03.2017 10:10 PM)
  • Bu olayın defacement kayıtlarını http://archive.is/5PHhb ve http://golgeler.net/view-%3E495473 sitelerinden de görebilirsiniz.[/box]

KingSkrupellos’un motivasyonunun İslami değerler ve milliyetçilik olduğu mesajlarından anlaşılmaktadır.

Kelime-i Şahadet, Kur’an-ı Kerim’den ayetler, İstiklal Marşı dizelerine yer vermenin yanında Müslümanların terörist olmadığı ve asıl teröristin USA, İsrail, Almanya, Fransa ve Rusya olduğunu dile getirmiştir.

KingSkrupellos, drupal.org adresinde hangi zafiyeti istismar edip bu işlemi gerçekleştirdiği şuanlık bilinmiyor. Ancak incelemelerime göre Drupal, paylaşımlı bir hosting kullanmamakta. Dolayısıyla büyük bir olasılıkla zafiyetin direkt Drupal’in kendi sisteminden kaynaklandığını tahmin etmekteyim.

Ayrıca bırakılan metin dosyasında “Panik yok. Web sitenize zarar verilmemiştir. Düşük güvenlik. Lütfen sisteminizi düzeltin.” ifadeleri de gözlerden kaçmamıştır.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

1 Yorum

  1. Görkem Atalay
    Mart 21, 22:42 #1 Görkem Atalay

    bu cyberizm bu işi biliyor abiler.

    Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.