Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Dünya Genelini Etkileyen Siber Saldırı: WannaCry

0

12 Mayıs‘ta dünya çapında birçok kuruluşu etkileyen büyük çapta bir fidye yazılımı saldırısı gerçekleştirilmiştir. Bu konudaki çeşitli istatistik sonuçlarına göre en çok Rusya’da olmak üzere 74 ülkede en az 45.000 fidye yazılımı bulaştırma teşebbüsü saptanmıştır.

Bu siber saldırının baş rolü olan WannaCry fidye yazılımı, kurbanlarına Microsoft Windows’un SMBv1 sisteminde bulunan ve Microsoft Güvenlik Bülteni MS17-010 kapsamında tanımlanıp kapatılmış olan bir güvenlik açığından faydalanarak bulaşmaktadır. Kullanılan “Eternal Blue” adlı exploit, 14 Nisan 2017‘de ShadowBrokers tarafından NSA‘in hacking araçlarını ifşa etmesiyle ortaya çıkarılmıştır.

Saldırganlar sisteme girdikten sonra bir kök kullanıcı takımı (rootkit) kurarak, verileri şifreleyecek olan yazılımı indirmektedir. Zararlı yazılım dosyaları şifreledikten sonra $600 değerinde Bitcoin ödemesi talebi, miktarın yatırılacağı sanal cüzdan bilgileriyle birlikte ekranda gösterilmektedir. Talep edilen fidye miktarı zaman geçtikçe artacak şekilde ayarlanmıştır.

Yapılan teknik incelemeler sonucunda, söz konusu saldırıda kullanılan zararlı yazılımı güvenlik ürünleri aşağıdaki isimlerle saptamaktadırlar:

Trojan-Ransom.Win32.Scatter.uf
Trojan-Ransom.Win32.Scatter.tr
Trojan-Ransom.Win32.Fury.fr
Trojan-Ransom.Win32.Gen.djd
Trojan-Ransom.Win32.Wanna.b
Trojan-Ransom.Win32.Wanna.c
Trojan-Ransom.Win32.Wanna.d
Trojan-Ransom.Win32.Wanna.f
Trojan-Ransom.Win32.Zapchast.i
Trojan.Win64.EquationDrug.gen
Trojan.Win32.Generic

WannaCry’ın bulaşma riskini azaltmak için aşağıdaki önlemlerin alınması önerilmektedir:

  • Saldırıda kullanılan güvenlik açığını kapatmak üzere Microsoft’un sunduğu resmi yamayı yükleyin.
  • Tüm ağ noktalarında güvenlik çözümlerinin aktif olduğundan emin olun.
  • Davranışsal proaktif bir tespit bileşeni olan ve güncel imza veritabanına sahip güvenlik yazılımı kullanın. Böylece bir virüs taraması gerçekleştirin.
  • İnternete açık sunucularınızda MS17-010 zafiyetinin olup olmadığı http://ms17-10.com üzerinden online olarak ücretsiz bir şekilde test edebilirsiniz.

WannaCry’ın dünya çapında yayılma haritasına buradan erişebilirsiniz.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.