Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

ExPetr, %50 oranında sanayi şirketlerini hedefliyor

0

Petya fidye yazılımının farklı bir sürümü olduğu düşünülen, ancak Kaspersky Lab uzmanlarının Petya’nın önceki sürümlerinden oldukça farklı olduğunu tespit ederek ExPetr adını verdiği yeni fidye yazılımı konusunda şirketten bir açıklama daha geldi. Yapılan analizler, ExPetr’in hedeflerinden en az yarısının çeşitli sanayi şirketleri olduğunu ortaya çıkardı. Saldırganların hedefleri arasında Türkiye de bulunuyor.

Uzmanların yaptığı en son analizlere göre, son günlerde gündemde olan şifreleyici fidye yazılımı ExPetr’in hedefleri en az %50 oranında sanayi şirketlerinden oluşuyor. Söz konusu şirketler arasında elektrik, petrol ve gaz, ulaştırma, lojistik ve çeşitli diğer şirketler bulunuyor.

Bir tür şifreleyici zararlı yazılım olan ExPetr, kurbanının bilgisayarına bulaştıktan sonra sabit diski şifreleyerek bilgisayarı kullanılmaz hale getiriyor ve ekranda kurbandan fidye talep eden bir mesaj gösteriyor. ExPetr, fidye ödense bile dosyaları bir daha deşifre edilemeyecek şekilde tasarlanmış. Dolayısıyla bu zararlı yazılımla gerçekleştirilen başarılı bir saldırı, sanayi tesisleri ve kritik altyapılar için yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

28 Haziran itibariyle ExPetr hedeflerinin dağılımı

ExPetr dünya çapında saldırısına 27 Haziran’da başladı. En az 2000 hedefe saldırdığı bilinen zararlı yazılım, ağırlıklı olarak Ukrayna ve Rusya’daki şirketleri vurdu. Fidye yazılımının hedefleri arasında, Türkiye de dahil olmak üzere, Polonya, Italya, Almanya, Birleşik Krallık, Çin, Fransa ve bazı diğer ülkeler bulunuyor.

Kaspersky Lab da zararlı yazılımın Petya ile ortak bazı dizgelere sahip olduğunu ve PsExec araçları kullandığını, fakat Petya’ya kıyasla tamamen farklı bir işlevselliğe sahip olduğunu teyit etti. Bu sebeple yazılıma, eski Petya anlamına gelen ExPetr adı verildi.

Hackerlar, odaklarını sıradan kullanıcılardan şirketlere kaydırıyor. Söz konusu saldırılar, özellikle kritik altyapılara sahip şirketler için bir tehdit oluşturuyor, çünkü üretim süreçleri zararlı yazılım tarafından tamamen durdurulabiliyor. ExPetr saldırıları, son zamanlarda gözlenen bu eğilimin endişe verici bir örneğini teşkil ediyor.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.