FBI Darkode.com’a El Koydu, 70 Hacker Aranıyor!

FBI Darkode.com’a El Koydu, 70 Hacker Aranıyor!
Temmuz 17 20:17 2015 Yazıyı Yazdır

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından dünyanın en büyük çalınmış bilgi pazarı olarak nitelenen Darkode.com geçtiğimiz günlerde kapatıldı. FBI yetkilileri tarafından yapılan açıklama da ise “Operasyonun 18 aylık bir takip ve 20 ülke ile işbirliği sonucunda gerçekleştiği” belirtildi.

 

FBI büyük bir operasyonla 15 Temmuz günü 20 farklı ülkede 70 farklı hackerı yakalamak için harekete geçti. Operasyon sonucunda tutuklamaların çoğunlukla Almanya, Hindistan, Danimarka, Romanya, İsviçre ve İngiltere’de yoğunlaştığı, Amerika’nın farklı eyaletlerinde ise yaklaşık 30 kişinin yakalandığı rapor edildi. ABD Pittsburg Eyaleti Savcılığı ise Darkode.com olayı ile ilgili “Eşek arılarının yuvasını ele geçirdik. Sıra eşek arılarını suçlamada” sözleriyle açıklama yaptı.

Operasyonda tutuklananlardan Android kod adlı hackerın Darkoder.com’un yöneticiliği yaptığını ve Dendroid isimli cep telefonlarına sızma virüsü yayma programını yazan 20 yaşındaki Morgan C. Culbertson olduğu belirtildi.

 

FBI’ın raporunda Darkode.com’un 7 yıl önce açıldığı, çalıntı bilgi sızdırma konusunda 1 numara olduğu ve site içeriğine sadece onaylanmış hackerlerın erişim sağlayabildiği belirtildi. Siteden binlerce e-mail adresi, sosyal güvenlik numaraları almanın mümkün olduğunu açıklayan FBI; sahte kimlik, pasaport satışının da yapıldığını raporunda yer verdi.

 

Darkode.com’a yapılan bu baskının FBI tarafından büyük bir titizlik ve heyecanla yapılmasının ardında ise son dönemlerde Amerika’ya karşı artan siber saldırıların çokluğu ve Araştırma Bürosu üzerinde oluşan baskı olduğu iddaa edildi.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Yahya Reşat Dinler
Yahya Reşat Dinler

Oldukça meraklı bir kişiliğe sahip olmam bilişim ve hacking sektörüne girmeme vesile oldu. 2005 yıllarında ilk bilgisayarımı aldığımda benim adıma heyecan verici serüven başlamış oldu. Birçok hacking forumunda bulundum, kendimi siber güvenlik alanında geliştirdim. SQL İnjection, XSS, CSRF, RFI, LFI gibi açıklar üzerine yoğunlaştım. Ayrıca dünyada ki birçok hack grubuyla iletişimde olmaya çalışıyorum. Yazılıma olan ilgimi de bir kenara atmak olmaz. Şu sıralar Android üzerine çalışmalar yürütmekteyim.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.