Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Carbanak Cybergang’dan Büyük Vurgun

0

Siber güvenlik firması Kaspersky, hackerların kötü amaçlı yazılımlar kullanarak 30 ülkede 100 finans kurumuna saldırdığını açıkladı.

Kaspersky, siber korsanlardan oluşan bir örgütün bugüne kadar tespit edilen en büyük banka soygunlarından birine imza attığını açıkladı. Hacker’lar küresel çapta gerçekleştirdikleri saldırılarda bankalar ve finansal kurumlardan 300 milyon dolar çaldı.

New York Times’ın duyurduğu habere göre, Kaspersky kötü amaçlı yazılımlarla yapılan hırsızlığın 2013’e kadar uzandığını belirtti. Kaspersky’nin 16 Şubat’ta detaylı raporunu sunacağı saldırıların, halen devam ediyor olabileceği belirtildi.

Kaspersky Lab Kuzey Amerika yöneticisi Chris Doggett, New York Times’a verdiği bilgide, ‘ortaya çıkardıkları saldırının kullanılan taktik ve yöntemler açısından en ileri seviyedeki siber saldırılardan biri olduğunu’ söyledi.

Kullandıkları kötü amaçlı yazılım sebebiyle ‘Carbanak Cybergang‘ olarak adlandırılan hacker örgütü, ağırlıklı olarak Rusya’daki bankaları hedef aldı. Hacker’ların saldırı düzenlediği diğer bankaların Japonya, ABD ve Avrupa ülkelerini de kapsadığı belirtildi.

Saldırı yöntemi araştırılıyor…

New York Times’da yer alan bilgiler, hackerların saldırıları düzenlemek için banka çalışanlarına kötü amaçlı yazılım içeren e-postalar (phishing) gönderdiklerini ortaya koydu. Birçok banka çalışanı içeriğinden habersiz olduğu veya şüphelenmediği e-postaları açtı ve kötü amaçlı yazılımı yükledi.

İkinci aşamada, hacker’lar yazılım aracılığıyla para transferinden veya ATM’lerden sorumlu çalışanları tespit etti. Çalışanların bilgisayarı ve ATM’lerin ekranlarından uzaktan kontrol aracı ile ekran görüntüsü alan hacker’lar, elde ettikleri bilgileri yasadışı para transferi için kullandı.

Beyaz Saray ve FBI’ın Kaspersky tarafından verilen bilgileri değerlendirdiği ve Interpol’ün de soruşturma başlattığı belirtildi.

 

Kaynak: Al Jazeera

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.