Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Hastane Sistemine Fidye Virüsü Bulaşırsa

0

ABD’de hackerlar bir hastanenin sistemini devre dışı bıraktılar. Veriler, kağıt-kalem ile tutuldu.

Hollywood Presbyterian Memorial Medical Center‘daki bilgisayalar yaşanan siber saldırıdan sonra çalışmayı durdurdu. Ransomware ile gerçekleştirilen saldırıda yönetim, kayıtlarını kağıt ve kaleme ile aldı. Olayın ardından hasta bilgilerine ulaşamayan yönetim CT taramaları, eczane işlemleri ve laboratuvar çalışmaları gibi bilgisayar gerektiren işleri yapamadı.Hospital-hackHastaları başka tesislere taşımak zorunda kaldılar.

Yetkililer FBI ve LAPD ile çalıştıklarını fakat herhangi birşey bulamadıklarını söylediler. CEO Allen Stefanek, saldırının hedef odaklı olmadığını rastgele gerçekleştiğini söyledi. Yerel haber kuruluşları fidye yazılımları kullanılarak yapıldığını iddia ediyor.

Hackerlar sistemi eski haline getirmek için 9.000 bitcoin veya 3.6 milyon dolar gibi uçuk bir rakam istediklerini söylediler.

 

Aslında burada anlayacağımız yedeklemenin önemi, sisteminizde bilinen tüm güvenlik açıklarını kapatabilirsiniz ama %100 güvenliği asla sağlayamazsınız. Burada bir sonraki adımı, yani hacklendiğinizde ne gibi bir yol izleyeceğiniz. Aracınızla kaza yapmak, çalınması gibi ihtimallerin düşük olduğunu düşünebilirisiniz. Ama yinede her ihtimale karşı kasko yaptırırız. İşte bu işinde kaskosu yedeklemedir.

 

Bu gibi benzer olayların antivirüs ve benzeri yazılımlarla pekte çözüleceği görülmektedir. Bilgi güvenliğinin en zayıf halkası insan olduğunu vurgulamakla beraber yine hacklenen, sistemlerden çok insanlar olduğunu görmekteyiz. Doğru bir bilinçlendirme, eğitim ve çalışanlar arası işbirliği ile farkındalık aşılanarak bu gibi sorunları çözmek kolaylaşabilir. Her ne kadar çalışanlar uyarılıyor olsalarda uygulamalı somut örneklerle anlatılıp bilmesi gerektiği teknik bilgi alırlarsa daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Ve her zaman her sistemde yedekleme sistemlerinin olması gerektiğinin altını çizmekte fayda var.

Bu yazı ilginizi çekebilir TIBBİ CİHAZLARIN HACKLENMESİ

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.