Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

İndirim Günlerinde Oltaya Gelmeyin

0

1993’te Nanjing Üniversitesi’nde başladığı söylenen festival, yalnızlığı kutlamak için belirlenmiş bir gün. Tarihin 11 Kasım olarak belirlenmesinin sebebi ise tarihin “11.11.xxxx” olması sonucunda, yalnızlığı temsil eden “1” sayısını en çok bulunduran tarih olması.

Şu an için genellikle Çin‘de yapılsa da Black Friday ve Cyber Monday gibi alışveriş etkinliklerini geride bırakarak dünyanın en büyük online alışveriş etkinliği olarak yerini koruyor. Etkinlik o kadar büyük bir halde ki, Alibaba 2016 yılında bu festivalde 17.8 milyar doların üstünde bir para kazandığı kayıtlara geçmiştir.

Belirttiğimiz gibi bu rakamlar, Black Friday ve Cyber Monday satışlarının toplamının 2.5 katı kadar büyük rakamlardır.

Güncel konuları değerlendirerek internet kullanıcılarını kandırmaya çalışan siber dolandırıcılar, bu indirim günlerini asla kaçırılmayacak bir fırsat olarak görmektedir.

Bu indirim gününe (11 Kasım) olan ilgiyi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan siber dolandırıcılar, sahte kampanyalarla çeşitli ürünleri %90’a varan indirimlerle sattıklarını veya yine böyle büyük oranlarda indirim kuponları dağıttığını duyuracaklar. Senaryolar bunlarla sınırlı kalmayıp, bu tür farklı senaryolarla da internet kullanıcılarını olta (phishing) saldırısı ile avlamayı hedeflemektedirler.

Bu oltalar, klasik olarak sadece e-posta ortamından değil son yıllarda saldırganların sıklıkla saldırı ortamı olarak kullandığı sosyal medya siteleri üzerindensponsorlu içerik” yöntemiyle da kullanıcılara ulaşacaktır.

Böylece siber dolandırıcılar, ağlarına düşürdükleri kullanıcıların kredi kartı bilgilerini elde etmeye çalışıyorlar.

Twitter üzerinden sponsorlu içerik yöntemiyle kullanıcıları hedefleyen birkaç örnek aşağıdaki gibidir:

Oltaya Gelmemek için Nelere Dikkat Etmeli

  • Öncelikle gerçekliği şüphe uyandıran büyük orandaki indirim ve fırsatlara hemen güvenmeyin.
  • ”Sponsorlu” ibaresine hemen güvenmeyin!
  • Gelen e-postada ya da sponsorlu reklamı yayımlayan kullanıcı hesabının/sayfanın resmi olup olmadığını doğrulayın.
    • Böyle bir paylaşım ile karşılaştığınızda, söz konusu hesabın adını iyi kontrol edin, bir harf değişimiyle bile banka ve benzeri kurumların taklit edildiğini, resmi logoların bile kullanılabildiğini dikkate alın.
  • İlgili sosyal medya hesabının/sayfanın, daha önce nasıl paylaşımlar yaptığını, kaç kullanıcı tarafından takip edildiğini inceleyin.
  • E-posta ile gelen veya sosyal medya reklamındaki bağlantıya tıklandığında açılan web sayfanın adresine dikkat edin.
  • Web sayfanın HTTPS (güvenli bağlantı) kullandığından emin olun.
  • İnternet alışverişi için işleminiz kadar bakiye yüklemesi yaparak sanal kart kullanın. Böylece, oltaya düşseniz bile siber dolandırıcılar gerçek kredi kartı bilgilerinizi ele geçiremeyecektir.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.