İnternet Prensi’nin Hapis Cezası İptal Edildi

İnternet Prensi’nin Hapis Cezası İptal Edildi
Kasım 16 08:54 2016 Yazıyı Yazdır

Hollandalı siber saldırgan Sven Olaf Kamphuis, 2013 yılında dönemin en büyük siber saldırısını yapmış ve 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Spamhaus isimli kar amacı gütmeyen bir kuruluşa yaptığı DDoS saldırısı ve bir suç örgütünün IP adresi ile çıkış yapması sebepleriyle suçlu bulunan Kamphuis, 300 Gbps‘den büyük bir trafikle saldırıyı gerçekleştirmesi sebebiyle uzun bir süre siber güvenlik alanında en çok konuşulan isimlerden biri olmuştu.

ABD, Londra ve Cenova’da yerleşkeleri bulunan ve siber tehlikelere yönelik karalisteler oluşturan Spamhaus, bu verileri internet servis sağlayıcıları ile paylaşan bir kuruluş. Kamphuis’in bu kuruluşa gerçekleştirdiği saldırı ona 240 günlük bir hapis cezasına mâl olmuştu. Bugüne kadar 55 gününü demir parmaklıklar arkasında geçiren Kamphuis, hakimlerin verdiği kararla şimdilik özgür kılındı.

Diğer taraftan siber saldırganın avukatı, Spamhaus’a gerçekleştirilen saldırının aslında Narko takma adlı bir İngiliz genci tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti. Kamphuis ise hakim karşısına çıktığında, tüm saldırının arkasında aslında CyberBunker isimli Hollanda menşeli hosting firmasının olduğunu iddia etmişti.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.