Siber Saldırılar

Kaspersky veritabanı tekrar mı hacklendi?

1 dakikada okunur

Dünyada antivirüs koruma yazılımı deyince akla gelen sayılı şirketlerden biri olan Kaspersky, bugün öğle saatlerinde Twitter üzerinden veritabanının hacklendiğine dair bir tweet ile karşılaştı.

http://Kaspersky.com All key dump! ALL DB DUMP – @kaspersky good luck.

Kaspersky.com veritabanı, geçtiğimiz yıllarda bir web uygulama zafiyeti nedeniyle zaten açığa çıkmıştı. Eski saldırıdaki veritabanına 2009 yılında usa.kaspersky.com üzerinden sql injection saldırısıyla erişilmişti. Bunun tekrar olması ve kimlerin bulduğu ise şu anda cevapsız kalan sorulardan.

Olayla İlgili Henüz Net Bir Bilgi Gelmedi

Twitter üzerinden paylaşılan bir mesajda, doğruluğu bilinmeyen, Kaspersky’nin bir veritabanına ait bir görsel yayınlandı.

Görseli yayınlayan @narGoThic adlı Twitter hesabı, daha önce bir çok şirketin veritabanını da yayınlamasıyla biliniyor.

Hesaptan daha önce yayınlanan bir tweet’te, “yeni bir bitcoin sistemine sızıntı, beklemede kalın yakında” mesajı ise saldırının arkasındaki kişi veya kişilerin Türk olabilecekleri hakkında bilgi veriyor.

 

GÜNCELLEME (07.03.2019)

Bu haberin üzerine tarafımıza Kaspkersky Lab’den resmi bir mesaj geldi:

We at Kaspersky Lab take security of ours and our client’s data very seriously. We did a thorough check of our systems and saw no evidence of a hack. There is zero proof that Kaspersky Lab’s databases were compromised by hackers.

—–

Kaspersky Lab olarak müşterilerimizin verilerinin güvenliğini çok ciddiye alıyoruz. Sistemlerimizde detaylı bir araştırma gerçekleştirdik ve hiçbir hack izine rastlamadık. Kaspersky Lab’ın sunucularındaki verilere hackerlar tarafından ulaşıldığına dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

 

Editör: İsmail Saygılı
Bunlar ilgini çekebilir
Mobil CasuslukSiber Saldırılar

Türkiye'de Bir Ayda 50.000 Cihaz İstenmeyen Anlık Bildirimle Karşılaştı

1 dakikada okunur
Kaspersky’nin Mayıs 2020’de Türkiye’de engellediği tehditler üzerine yaptığı analizde, 50.925 kullanıcının istenmeyen anlık bildirimlere maruz kaldığı görüldü. Ülkede mayıs ayında toplam 390.268…
Mobil CasuslukSiber SaldırılarSizden GelenlerZararlı Yazılımlar

Cerberus Zararlısının USOM'u Taklit Eden C2C Sunucusu Tespit Edildi

1 dakikada okunur
ESET‘in araştırma ekibi, Türk kullanıcıları hedefleyen ve araç muayenesi adı altında kullanıcıların kredi kartı bilgilerini isteyip sonrasında ise fatura görünümündeki Cerberus bankacılık…
Siber Saldırılar

Oyunlarla İlişkili Web Saldırıları Nisan'da %50 Artış Gösterdi

3 dakikada okunur
Siber suçlular insanların evlerinde kaldığı dönemde popülerliği artan video oyunlarından yararlanmaya başladı. Nisan ayında, oyun içerikleriyle Kaspersky kullanıcılarını zararlı sitelere yönlendirmeye çalışan…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.