Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Kaspersky veritabanı tekrar mı hacklendi?

2

Dünyada antivirüs koruma yazılımı deyince akla gelen sayılı şirketlerden biri olan Kaspersky, bugün öğle saatlerinde Twitter üzerinden veritabanının hacklendiğine dair bir tweet ile karşılaştı.

http://Kaspersky.com All key dump! ALL DB DUMP – @kaspersky good luck.

Kaspersky.com veritabanı, geçtiğimiz yıllarda bir web uygulama zafiyeti nedeniyle zaten açığa çıkmıştı. Eski saldırıdaki veritabanına 2009 yılında usa.kaspersky.com üzerinden sql injection saldırısıyla erişilmişti. Bunun tekrar olması ve kimlerin bulduğu ise şu anda cevapsız kalan sorulardan.

Olayla İlgili Henüz Net Bir Bilgi Gelmedi

Twitter üzerinden paylaşılan bir mesajda, doğruluğu bilinmeyen, Kaspersky’nin bir veritabanına ait bir görsel yayınlandı.

Görseli yayınlayan @narGoThic adlı Twitter hesabı, daha önce bir çok şirketin veritabanını da yayınlamasıyla biliniyor.

Hesaptan daha önce yayınlanan bir tweet’te, “yeni bir bitcoin sistemine sızıntı, beklemede kalın yakında” mesajı ise saldırının arkasındaki kişi veya kişilerin Türk olabilecekleri hakkında bilgi veriyor.

 

GÜNCELLEME (07.03.2019)

Bu haberin üzerine tarafımıza Kaspkersky Lab’den resmi bir mesaj geldi:

We at Kaspersky Lab take security of ours and our client’s data very seriously. We did a thorough check of our systems and saw no evidence of a hack. There is zero proof that Kaspersky Lab’s databases were compromised by hackers.

—–

Kaspersky Lab olarak müşterilerimizin verilerinin güvenliğini çok ciddiye alıyoruz. Sistemlerimizde detaylı bir araştırma gerçekleştirdik ve hiçbir hack izine rastlamadık. Kaspersky Lab’ın sunucularındaki verilere hackerlar tarafından ulaşıldığına dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

 

Editör: İsmail Saygılı

2 Yorum

 • Can Korhan dedi ki:

  Fason haber. Doğrulamadan yayınlaman yanlış olmuş. Hangi akılsız herhangi bir kanıt sunmadan küresel bir oyuncuyu hacklediğini iddia eder? Yanıt: Lamer olan.

  • Can Bey,

   İlgili haber bir “iddia” niteliğinde olup (onaylanmamış da olsa) bir kanıt içermektedir.

   Dolayısıyla, Kaspersky Lab’in de karşı kanıt sunarak bu duruma açıklık getirmesi gerekmektedir.

   Belki ana alan adı olan kaspersky.com değil de bir alt alan adından (*.kaspersky.com) kaynaklı bir durum da ihtimaller arasındadır.

   Bilgilerinize.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.