Siber Uzay'ın Haber Platformu

Kernel.org Sunucularına Sızan Hacker Yakalandı

1

Geçtiğimiz günlerde www.kernel.org sunucularına yaptığı saldırının ardından bir süredir hakkındaki yakalama kararı ile aranan ABD’li programcı, Florida’nın güney bölgesinde tutuklandı. ABD savcısı J. Stretch ve FBI’da görevli John F.Bennett, kernel.org sunucularına yapılan saldırıyla ilgili açıklamada bulunarak, adı geçenin Pazar günü olağan bir trafik denetlemesi esnasında kimliğinin tespit edilmesinin ardından, tutuklanarak adli makamlara sevk edildiğini belirtti.

Donald Ryan Austin isimli 27 yaşındaki hacker, birden fazla sunucuya zararlı yazılım yüklediği gerekçesiyle suçlanıyor. Yapılan araştırmalara göre sunucuya sızmak için, Linux Kernel Organization’da bir görevlinin giriş bilgilerini kullanan saldırgan, daha sonra sunucuya rootkit ve trojan yerleştirmiş ve sunucudaki çeşitli ayarları değiştirmiş.

Saldırgan, 50.000 usd kefalet ile serbest bırakıldı. 21 Eylül 2016 tarihinde yeniden duruşmaya girecek olan Austin, eğer suçlamalar karşısında kendini aklayamazsa 10 yıla kadar hapis ve her sunucu ihlali için 250.000 usd para cezasına çarptırılabilir.

1 Yorum

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.