Kernel.org Sunucularına Sızan Hacker Yakalandı

Kernel.org Sunucularına Sızan Hacker Yakalandı
Eylül 06 08:53 2016 Yazıyı Yazdır

Geçtiğimiz günlerde www.kernel.org sunucularına yaptığı saldırının ardından bir süredir hakkındaki yakalama kararı ile aranan ABD’li programcı, Florida’nın güney bölgesinde tutuklandı. ABD savcısı J. Stretch ve FBI’da görevli John F.Bennett, kernel.org sunucularına yapılan saldırıyla ilgili açıklamada bulunarak, adı geçenin Pazar günü olağan bir trafik denetlemesi esnasında kimliğinin tespit edilmesinin ardından, tutuklanarak adli makamlara sevk edildiğini belirtti.

Donald Ryan Austin isimli 27 yaşındaki hacker, birden fazla sunucuya zararlı yazılım yüklediği gerekçesiyle suçlanıyor. Yapılan araştırmalara göre sunucuya sızmak için, Linux Kernel Organization’da bir görevlinin giriş bilgilerini kullanan saldırgan, daha sonra sunucuya rootkit ve trojan yerleştirmiş ve sunucudaki çeşitli ayarları değiştirmiş.

Saldırgan, 50.000 usd kefalet ile serbest bırakıldı. 21 Eylül 2016 tarihinde yeniden duruşmaya girecek olan Austin, eğer suçlamalar karşısında kendini aklayamazsa 10 yıla kadar hapis ve her sunucu ihlali için 250.000 usd para cezasına çarptırılabilir.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. PC World Türkiye dergisinde Yazılım Editörü olarak görev yapmış, daha sonra sırasıyla BYTE Türkiye dergisinde Yazı İşleri Müdürü, T3 Türkiye dergisinde Yayın Yönetmeni görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği’nde Yönetici Üye olarak, siber güvenlikle ilgili farkındalık çalışmalarına katılmıştır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nde Açık Kaynak Çalışma Grubu Başkanlığı göreviyle, Linux ve LibreOffice gibi açık kaynak yazılımlar hakkında Türkiye’de önemli katkılarda bulunmuştur. Farklı kurumlarda Sistem Yöneticisi ve Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarı olan Keleştemur, Siber Güvenlik ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

1 Yorum

  1. Ömer Faruk
    Eylül 06, 19:10 #1 Ömer Faruk

    Para cezasi fena olmus:)

    Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.