Mobil Aygıtlarda Web Phishing

Mobil Aygıtlarda Web Phishing
Aralık 24 13:36 2015 Yazıyı Yazdır

Phishing (oltalama, yemleme) saldırıları pek çok kullanıcıyı zaman zaman tehdit eden ve büyük şirketlerin bile kabusu olan saldırı yöntemlerindendir ve gün geçmiyor ki buna bir yenisi eklenmesin.

İnternet servis sağlayıcılar, bankalar veya GSM operatörlerinden geliyormuş gibi görünen maillere ya da para kazandırma vaadiyle kandırılan son kullanıcılara kadar birçok alanda etkinlik gösteren bu saldırılar kullanıcının/şirketin verilerini ele geçirmeye, verilerini şifrelemeye veya kimlik hırsızlığı ile sonuçlanmaktadır.

Son zamanlarda gelişen teknolojiyi de kullanarak bu saldırılar cebimize kadar (akıllı telefonlar, tabletler vb) girmiştir. İndirdiğimiz uygulamalar veya açtığımız web sitelerinin phishing saldırılarında birçok alanda kullanıldığını ve büyük zararlar verildiğini görüyoruz.

Geçen günlerde karşılaştığımız; iOS (Apple) cihazlarda web tarayıcıdan açılan sayfalarda “Apple iPhone telefonunuzda virüs algılandı” veya Android platformunda karşımıza çıkan “Batarya patlayacak“, “Yazılım Güncelleme” gibi hata ve uyarı mesajları son kullanıcıyı kandırmayı hedeflemektedir. Bu zararlı yazılımların sisteme bulaşması ile de saldırgan tarafından her türlü kontrolü ve veriyi ele geçirmesi anlamına gelmektedir.

Mobil sistemleri hedef alan phishing saldırılarından geçen günlerde karşılaştığımız durumu özetleyen ekran görüntülerini aşağıda görebilirsiniz:

mobile-phishing-1  mobile-phishing-2   mobile-phishing-3

 

Yazan: Hakan E. DENİZ
Düzenleyen: İsmail SAYGILI

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.