Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

NS1 Firmasına 60GBps DDoS Saldırısı Gerçekleştirildi

2

Bilinmeyen saldırganlar tarafından bir hafta gibi bir süre önce NS1 firmasına büyük bir DNS Amplification saldırısı düzenlendi.
50GBps ve 60GBps arasında değişen DDoS saldırısının yaklaşık bir hafta önce NS1 firmasında kesintilere yol açtı.

NS1 firmasını hedef alan bu saldırıda bir çok NS1 platformuna üye şirketler etkilendi. NS1 firmasını hedef alan bu saldırı incelendi ancak kim tarafından gerçekleştirildiği bulunamadı.

NS1 CEO’su Kris Beevers saldırı ile alakalı şunları söyledi:
“DNS Amplification saldırıları 2016 yılının Şubat ayından beri devam ediyor ve bu saldırıların sadece kendi firmasına değil bir çok DNS ve Traffic Management hizmeti veren firmaların başına geliyor.” dedi.

Kris Beevers telefon görüşmesi ile yaptığı röportajda:
“DNS Amplification saldırıları olarak bilinen yansıma saldırılarından etkilenen müşterilerimiz ile görüştük. Saldırılar ile alakalı olarak Network’lerinde Bandwidth  arttırımına gidilecek.” dedi.

Şubat ve Mart aylarında bu saldırıların gelmesi üzerine NS1 firması her Sub-Network’e 10 Gigabit Bandwitdh arttırımına gitti. Bu saldırıların devam etmesi üzerine bu band genişliği 20 Gigabit’e arttırıldı.

NS1 firması yaptığı açıklamaya göre:
“Bu saldırı yaptığımız testler sonucu gördüğümüz kadarıyla bir çok DNS Yönetimi ve Ağ Trafiği Yönetimi Hizmeti veren firmaların başına geldiğini fark ettik. Hedef alınan her firma farklı bölgelerde yer alıyor ve daha çok zayıf firmaları hedef alıyorlar.” dedi.

NS1 firmasının yaptığı diğer bir araştırmaya göre:
“Gelen saldırıların kaynakları Avrupa, Rusya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri‘n de bulunan Zombie bilgisayarlar (ele geçirilmiş yönetilen bilgisayarlar) tarafından gerçekleştirildiği ve gelen saldırının 30GBps’dan 50GBps’a yükseltiğini gördük.” dedi.

Bir çok DNS ve trafik yönetimi hizmeti veren firmalara gelen DDoS türü saldırıların %99’luk bir benzerlik ile gerçek kullanıcı taleplerine benzediğini %1’lik bir ayırt edici noktayı keşfettikleri belirten NS1 firması bu saldırının engellenmesi amaçlı kendi yazılımlarını kullandıklarını da belirttiler.

2 Yorum

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.