Siber Uzay'ın Haber Platformu

OKEx hacklendi, 3 milyon dolar çalındı!

0

28 Ağustos tarihinde bir kullanıcı, kendi OKEx hesabına bir Alman IP adresiyle girildiğini ve BTC-ETC ticareti yaptığını fark edip bunu kuruma bildirdi. Hacker, tüm Bitcoin’leri satmış ve bekleyen tüm siparişleri bir saat içinde iptal etmiş.

Bu işlem ile 5 milyon Yuan‘ın (yaklaşık 750.000 dolar) değerinde 200 Bitcoin‘in kaybedilmesine neden oldu.

OKEx, 2013’te kurulmuş önemli bir Çin Bitcoin ticaret platformu olan OKCoin‘e ait.

Bu saldırıdan hemen sonra OKEx içerisinde yer alan bazı kullanıcılardan da benzer saldırı bildirimleri geldi. Bütün kurbanların kaybı hesaplandıktan sonra 20 milyon Yuan (yaklaşık üç milyon dolar) değerinde toplam 600 Bitcoin kaybedildiği açıklandı.

Mevcut durum sonrasında OKEx bir basın açıklaması yaptı…

OKEx, basın açıklamasında gerçekleşen bu işlemlerin hackerlar tarafından gerçekleştirildiğini ve kendi platformları üzerine hiç zafiyet bulunmadığını, sorunun kullanıcıların bilgi güvenliği farkındalığının eksik olmasından ötürü oluştuğunu açıkladılar. Kullanıcılarına kayıplarından ötürü hiçbir şey yapmayacaklarını kendilerinin Polis çağırmaları gerektiğini söylediler.

Bununla birlikte, geçen ay Çin’de Bitcoin ticareti yasaklandığından, Çin polisi Bitcoin ticareti ve Coin’ler ile ilgili şikayetleri bir kara liste olarak görüyor ve davaları kabul etmiyor.

Sonuç olarak, Çinli madencileri ve Bitcoin yatırımcıları artık gereksiz kayıpları önlemek için hesaplarının güvenliğine daha fazla dikkat etmek zorundalar.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.