Opera Browser Sync Servisi Hacklendi!

Opera Browser Sync Servisi Hacklendi!
Ağustos 27 19:16 2016 Yazıyı Yazdır

Opera Software tarafından geliştirilen web tarayıcıdaki bir açıktan faydalanan saldırganlar, Opera’nın Cloud Sync servisine erişim sağlayarak, web tarayıcısında sakladıkları bilgileri senkorinize eden kişilerin kullanıcı adlarını, parolalarını ve diğer hassas bilgilerini ele geçirmeyi başardı. Olayın ardından yetkililer, sunuculardaki tüm parolaları resetledi.

Opera, yaklaşık 350 milyon kullanıcıya sahip. Ancak bunlardan 1.7 milyonu Sync hizmetini kullanıyor. Dolayısıyla da etkilenen rakamın da bu olduğu öngörülüyor. Her ne kadar firma parolaları yeniden oluşturmuş olsa da kullanıcıları bu konuyla ilgili bilgilendirerek, kullanıcıların elle parola resetlemesine de imkan tanıyor.

Saldırı ve sonuçlarıyla ilgili henüz net bir bilgi ulaşmış değil. Uzmanlar, eğer Sync hizmetinde kullanılan parolayı, bir başka hizmet için de kullanıyorsanız, tüm bu hizmetler için yeniden parola oluşturulmasını öneriyor. Parola oluştururken mümkün olduğuca güçlü olmasına dikkat etmekte fayda var. Bunun için ücretsiz parola oluşturucu uygulamalardan birini kullanabilirsiniz.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.