Rus Hacker Suçunu İtiraf Etti

Rus Hacker Suçunu İtiraf Etti
Eylül 19 18:33 2015 Yazıyı Yazdır

Vladimir Drinkman ABD’  de Adalet Bakanlığına göre daha önce hiç görülmemiş düzeyde olan entrikayla olan ilişkisini itiraf etti. O ve diğer 4 sanık, NASDAQ, 7-Eleven, JCP, JetBlue, Dow Jones, Visa Jordan, Diners Singapore ve Ingenicard’ ın bilgisayarlarını hackleme ve 2003 yılı öncesine kadar giden 160 milyon kredi kart numarasını çalma suçlamasıyla karşı karşıya kaldılar .Bu hack olayı sadece kişilerin kimlik bilgilerinin çalınmasının yanı sıra 300 milyon dolarlık kayıp anlamına da gelmekteydi. Drinkman 2012 yılında Amsterdam seyahati sırasında yakalandı ve hakim karşısına çıkmak için ABD’ ye gönderildi. Bu yıl başında suçunu itiraf etmese de New Jersey bölge mahkemesi başyargıcı Jerome Simandlerin önünde suçunu itiraf etti.

Adalet bakanlığına göre hackerlar aylarca kurbanların bilgisayarlarını inceledi ve SQL veritabanı zaafiyeti ile networklere sızmayı başardılar. Ve çoğu durumda hackerlar daha sonra tekrar girmek için arka kapı diye bilinen “backdoor” bıraktılar. Snifferları kullanmak suretiyle kredi kartı ayrıntılarını ele geçirip bunları isteklilerine pazarladılar.

Drinkman ve ekibindekliler hacking sürecinde aralarında ki görüşmeleri şifreli kanallarda gerçekleştirmekte ve hatta koruma kalkanlı güvenlik yazılımlarını bile kullandılar. Hatta kurbanlarının network ayarlarını kendi eylemlerinin loglanmasını önlemek için degiştirdiler.

Bu tür önlemler bile Drinkman’ ı başarısız kıldı. Şu an 30 yıl hapisle karşı karşıya. Suçunu itiraf etmesi belki daha az ceza almasını sağlayacak fakat  2016  Ocak ayına kadar hüküm giyip giymeyeceğinden emin değiliz.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Yahya Reşat Dinler
Yahya Reşat Dinler

Oldukça meraklı bir kişiliğe sahip olmam bilişim ve hacking sektörüne girmeme vesile oldu. 2005 yıllarında ilk bilgisayarımı aldığımda benim adıma heyecan verici serüven başlamış oldu. Birçok hacking forumunda bulundum, kendimi siber güvenlik alanında geliştirdim. SQL İnjection, XSS, CSRF, RFI, LFI gibi açıklar üzerine yoğunlaştım. Ayrıca dünyada ki birçok hack grubuyla iletişimde olmaya çalışıyorum. Yazılıma olan ilgimi de bir kenara atmak olmaz. Şu sıralar Android üzerine çalışmalar yürütmekteyim.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.