Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Siber saldırganların gözü sanayinin altyapısında

0

Son zamanlarda artış gösteren ve endüstriyel şirketleri hedef alan bir dizi oltalama ve ödeme engelleme saldırısının arkasındaki kişilerin, kurbanlarının proje ve operasyonel planlarının yanı sıra elektrik ve bilişim ağlarının şemalarını da çaldıkları ortaya çıktı. Kaspersky Lab’ın Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Acil Durum Müdahale Ekibi’nin bir raporunda ortaya çıkan detaylara göre, bu tür bilgiler saldırganların ana para kazanma yöntemiyle alakalı değil ve bu da siber suçluların gelecekteki niyetleriyle ilgili kaygıların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Sıklıkla Nijerya kaynaklı görünen ve elektronik ortamdaki iş yazışmalarını hedefleyen BEC (Business Email Compromise) saldırıları, finansal işlemleri durdurmak veya yeniden yönlendirmek amacıyla şirketlerin ilgili hesaplarını ele geçiriyor. Ekim 2016’da araştırmacılar, endüstriyel müşterilerini hedefleyen zararlı yazılım saldırılarında gözle görülür bir artış fark etti. 50 ülkede 500’ün üzerinde şirkete saldırıldığını ve yoğun olarak sanayi şirketleri ile büyük taşımacılık ve lojistik şirketlerinin hedeflendiğini tespit ettiler. Saldırılar o zamandan bu yana devam ediyor.

Saldırıların perde arkası

Saldırılar, dikkatli bir şekilde hazırlanan ve tedarikçilerden, müşterilerden, ticari kuruluşlardan veya kargo şirketlerinden gelmiş gibi görünen bir oltalama e-postası ile başlıyor. Saldırganlar en az sekiz farklı casus Truva atı ve arka kapı ailesine ait zararlı yazılımları kullanıyor ve yazılımların hepsi kara borsada ucuza bulunabiliyor. Ana amaçları gizli bilgileri çalmak ve saldırıya uğrayan sistemlere uzaktan yönetim araçları yüklemek.

Saldırganlar, yazılımlarını bulaştırdıkları kurumsal bilgisayarlara girip yazışmaların ekran görüntülerini alıyor veya mesajları kendi posta kutularına yönlendiriyor ve böylece ilginç veya maddi kazanç getirebilecek para transferi işlemlerini gözlemleyebiliyor. Ardından, asıl satıcının hesap bilgilerinin yerine saldırganın hesap bilgilerinin konulmasıyla klasik bir orta adam saldırısı gerçekleştirilerek ödeme engellenip çalınıyor. Genellikle kurban yapılan dolandırıcılığı anlayana kadar para çoktan aktarılmış oluyor.

Bilinmeyen tehdit

Araştırmacılar, 2017’de gerçekleştirilen en güncel saldırılarda kullanılan komuta ve kontrol (C&C) sunucularının analizlerini yaparken, operasyon ve proje planlarının yanı sıra teknik çizimlerin ve ağ şemalarının ekran görüntülerinin de çalınan veriler arasında olduğunu gördü. Dahası, bu görüntüler proje yöneticileri ya da satın alma müdürlerinin bilgisayarları gibi alışılagelmiş hedeflerden değil, operatörlerin, mühendislerin, tasarımcıların ve mimarların bilgisayarlarından alınmıştı.

Saldırganların bir sonraki adımı, endüstriyel bir kontrol sistemine dahil olan bilgisayarlara erişim elde etmek olabilir. Bu bilgisayarlarda yapılacak bir işlemin engellenmesi veya ayarların değiştirilmesi yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Saldırgan profili

Araştırmacılar zararlı dosyaları inceleyerek ilgili komuta ve kontrol adreslerini elde ettiğinde, bazı durumlarda farklı ailelere ait zararlı yazılımlar için aynı sunucuların kullanıldığı ortaya çıktı. Bu da demek oluyor ki, saldırıların arkasında ya farklı zararlı yazılımları kullanan tek bir siber suçlu grubu, ya da işbirliği yapan ve kaynaklarını paylaşan birkaç grup var.

Araştırmacılar ayrıca çoğu alan adının Nijerya’da yaşayan kişilerin adına kayıtlı olduğunu ortaya çıkardı.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.