Sony PlayStation sosyal medya hesapları hacklendi

Sony PlayStation sosyal medya hesapları hacklendi
Ağustos 22 13:37 2017 Yazıyı Yazdır

Daha önce OurMine isimli hacking grubu tarafından HBO’nun sosyal medya hesaplarının hacklenmesinin ardından, geçtiğimiz pazar günü Sony PlayStation Network resmi Twitter ve Facebook hesaplarının da hacklendiği belirtildi.

Kendilerini “beyaz şapkalı hacker” olarak tanıtan Suudi Arabistanlı hacking grubu OurMine, hesabı ele geçirdikten sonra PlayStation Network‘e de sızdıklarını, veritabanınına da eriştiklerini belirten bir gönderi paylaştılar. Ancak; hem Facebook hem de Twitter hesapları üzerinden paylaşılan bu gönderiler kısa bir süre sonra silindi.

Sony, daha önce de 2011 yılında hacklenmiş ve 77 milyon kullanıcıya ait kullanıcı adı, doğum tarihi, e-posta adresi ve kredi kartı bilgileri sızdırılmıştı. Dönemin en büyük hacking saldırısı olarak adlandırılan bu saldırı sonucu Sony, neredeyse bir ay boyunca sistemi kapatmak zorunda kalmıştı.

Diğer taraftan daha önce Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Google CEO’su Sundar Pichai gibi isimlerin sosyal medya hesaplarını da kısa bir süreliğine ele geçirmişti. OurMine, bu saldırılarla ismini duyurmuş, kendini bir güvenlik firması olarak tanıtan bir firma. Diğer şirketlerin sosyal medya hesaplarının güvenlik taraması için 5000 usd’ye kadar fiyat talep edebiliyorlar. Bu sebeple ilerleyen zamanlarda benzer saldırıların yaşanacağı öngörülüyor.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.