Sony PS4’ün Kaynak Kodları Yayınlandı

Sony PS4’ün Kaynak Kodları Yayınlandı
Ocak 12 14:13 2016 Yazıyı Yazdır

Geçtiğimiz haftalarda oyun dünyasının dev isimlerinden olan Sony’nin ürünü olan PlayStation 4 oyun konsolu kendisini kapalı kutu olarak bildiğimiz ürününde Linux işletim sistemi çalıştırmasıyla bilinen fail0verflow adlı grubu hatırlarsınız. (Konuyla ilgili önceki haberimiz: http://h4cktimes.com/guvenlik-aciklari/hackerlar-playstation-4te-linux-calistirdilar-2.html)

Grup, bu sefer de boş durmayarak bu zamana kadar kırılmaması için elinden geleni yapan Sony ürünü olan Playstation 4’ün kaynak kodlarını (kernel – çekirdek) kendi GitHub sayfasında yayımlayarak firmayı hüsrana uğratmaya çalıştı ancak durum tam olarak böyle değildir.

PS4 limitli izinlere sahip bir FreeBSD kernel üzerine kurulu işletim sistemi ile gelmektedir.
Fail0verflow önce bir FreeBSD kernel exploiti ile full haklara kavuşarak sonrasında da Sony ile dalga geçmek amaçlı üstüne Linux kernel kurulu bir işletim sistemi yükledi.
Yayınlanan kaynak kod ise PS4 donanıma uygun bir işletim sistemidir, PS4’ün kendi orijinal FreeBSD kaynak kodu değildir.

 

Yayımlanan kaynak koda bu adresten ulaşabilirsiniz: https://github.com/fail0verflow/ps4-linux

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Birol Bavaş
Birol Bavaş

Sabit ve yerinde durmayan bir kişilik olarak bilindiğim gerçeği sizden saklayacak değilim. 2015’den itibaren 7 sene underground ile overground arası geçişler yaşayarak gruplara dahil olarak forumlar yöneterek ekip çalışmasında bulundum. Bu 7 sene içerisinde grafik tasarım ve yazılım konularında da çalışmalarım bulundu.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.