TeamViewer Hacklendi mi?

TeamViewer Hacklendi mi?
Haziran 02 18:06 2016 Yazıyı Yazdır

Belki duyanlar olmuştur ama TeamViewer’ın hacklenip hacklenmediğiyle ilgili henüz net bir bilgi yok. Ancak son zamanlarda kullanıcılardan gelen raporlara göre çeşitli şüphe çeken durumlar var. TeamViewer servisinin birkaç saat servis dışı kalması, domainlerin Çin IP adreslerini göstermesi ve kullanıcıların sisteme giriş yapamaması şüpheleri doğrular nitelikte.

Bazı kullanıcılar da diğer taraftan, TeamViewer kullanılarak bilgisayarlarının hacklendiğini, PayPal hesaplarındaki bakiyenin sıfırlandığını da belirtiyor. TeamViewer ise konuyla ilgili olarak, sadece DDoS saldırısına maruz kaldıklarını ve bunun neticesi olarak da bir süre çevrimdışı olduklarını belirtiyor.

İşin ilginç olan tarafı, hacklenme şüphelerinin tam da sistemin çevrimdışı olduğu zamana denk gelmesi. Ayrıca kullanıcıların büyük bir kısmı hacklenmesi zor, güçlü parolalar ile 2FA (Two-Factor Authentication) kullandıklarını söylüyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da herhangi bir sistem kullananlar değil, Windows, OS X, Linux, Chrome OS, iOS ve Android kullanıcılarının tamamı hacklendiğini düşündüklerini söylüyor. Reddit üzerinden yapılan tartışmalarda ise saldırıların web servisinden geldiği, bu yüzden de herhangi bir platformun değil, tüm sistemlerin etkilendiği belirtiliyor.

TeamViewer, tekrar çevrimiçi olduktan sonra herhangi bir güvenlik ihlalinin olmadığını, sistemlerinin hacklenmediğini iddia etti. Eğer bir hacklenme var ise de bunun, kullanıcıların zayıf parola kullanmaları sebebiyle olabileceğini bildirdi.

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.