Türkler Yüzlerce Twitter Hesabını Nasıl Hackledi?

Türkler Yüzlerce Twitter Hesabını Nasıl Hackledi?
Mart 18 12:47 2017 Yazıyı Yazdır

Türkiye ve Hollanda arasındaki krizin ardından siber uzayda da konuyla ilgili olarak Türk hacker’lar tepkilerini koymaya başladı. Bu tepkiler neticesinde aralarında Avrupa Parlamentosu, Forbes, BlockChain, Amnesty International, UNICEF, Nike İspanya gibi birçok önemli örgütün de yer aldığı Twitter hesapları hacklendi.

Hacklenen hesaplar üzerinden ise #NaziHollanda ve #NaziAlmanya hashtag’leri ile yayın yapıldı ve hesapların profil görselleri Türk ve Osmanlı bayrakları ile değiştirildi.

Yayınlanan son raporlara göre, popüler olan bu Twitter hesaplarının, saldırılardan etkilenmesinin sebebi, Twitter Counter isimli üçüncü parti uygulamadaki bir zafiyet.

Twitter Counter, Twitter kullanıcılarının istatistiki bilgilere ulaşmalarını sağlayan bir sosyal medya analiz hizmetidir. Bu hizmetle birlikte ayrıca çeşitli bileşen ve düğmeler de geliyor.

Twitter Counter geliştiricileri, hacklenen Twitter hesaplarına ait kullanıcı adı ve parola bilgilerinin ele geçirilme ihtimalinin neredeyse hiç olmadığını belirtiyor. Zira uygulama, kullanıcılara ait kişisel bilgileri tutmuyor. Twitter Counter, halen bu açığın kapatılması için gerekli çalışmalarını yaptığını duyurdu.

Eğer siz de Twitter Counter uygulamasını kullanıyorsanız, şu adımları takip ederek hesabınızı güven altına alabilirsiniz:

Ayarlar > Güvenlik ve Gizlilik > Uygulamalar yolunu takip edin. Twitter Counter isimli uygulamayı iptal edin.

Bu uygulama dışında, daha önceden yüklemiş olup şu an kullanmadığınız uygulamalar varsa, aynı işlemi diğer uygulamalar için de gerçekleştirin.

Ayrıca, Twitter hesabınızı kullanırken, iki aşamalı doğrulama özelliğini kullanabilirsiniz. Böylelikle hesabınıza ait kullanıcı adı ve parola bilgisi ele geçirilmiş olsa dahi, ikinci işlem geçilemediği için hacklenmekten kurtulabilirsiniz.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.