Ünlü Cellebrite Firması Hacklendi, 900 GB’lık Veri Çalındı

Ünlü Cellebrite Firması Hacklendi, 900 GB’lık Veri Çalındı
Ocak 13 09:32 2017 Yazıyı Yazdır

Kolluk kuvvetlerine soruşturmalarda adli bilişim araçları ve yazılımı ile destek sunan ünlü İsrail firması Cellebrite, bir hacker tarafından hacklenerek 900 GB‘lık verilerini çalındı.

[box style=”note”]

Cellebrite firması, FBI’ın bir iPhone’da bulunan verilere erişmek için para ödediği ile bilinmektedir.

[/box]

Ancak, bilgisayar korsanı, çalıntı veri arşivindeki müşteri bilgilerini, kullanıcı veritabanlarını ve hacking yazılımlarına ilişkin muazzam miktarda teknik verileri içeren bu arşivi henüz kamuya açık bir şekilde yayınlamadı.

MotherBoard yazarlarından Joseph Cox verdiği demeçle, bilgisayar korsanıyla irtibat kurduğunu ve çalınan verilerin bir kopyasını aldığını, saldırganların Cellebrite sistemine erişim ve birkaç IRC sohbet odasında verileri satmak için olası fırsatlar aradıklarını belirtti.

Bu arada Cellebrite, geçtiğimiz günlerde “harici bir web sunucusunun yetkisiz erişime” sahip olduğunu ve ihlalin kapsamını belirlemek için bir soruşturma yürüttüğünü de itiraf etti. Etkilenen sunucu, my.Cellebrite‘in eski bir veritabanı yedeklemesini içeriyordu.

Çalınan 900 GB arşiv, Cellebrite müşterilerinin oturum bilgilerini (kullanıcı adlarını ve parolalarını) içeriyor; bu da, Cellebrite sitesiyle ilgili web sunucularından alındığını gösteriyor.

Arşiv, aynı zamanda “yakalanan cep telefonlarından gelen kanıt dosyaları ve Cellebrite cihazlarından gelen günlükleri” de içeriyor.
Öte yandan, bilgisayar korsanı, Cellebrite’in sistemlerine yaptıklarının gerçek boyutunu açıkça belirtmedi.

Hacker, MotherBoard’a verdiği demeçte, “Ne yapıldığı, nasıl yapıldığı hakkında çok fazla şey söyleyemem…” diyerek bu konuda sessizliğini korudu.

 

Gönderen: Hakan E. Deniz

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.