Yandex’in Kaynak Kodu Çalındı

Yandex’in Kaynak Kodu Çalındı
Aralık 30 12:39 2015 Yazıyı Yazdır

YANDEX ARAMA MOTORU KAYNAK KODU 29 BİN DOLARA SATILIYOR

Rus arama motoru Yandex‘in eski çalışanı arama motoru için yazılan kaynak kodunu çaldığı iddia edilmektedir. Çalınan kodları da Darknet’te $29,000’a satmaya çalıştığı öğrenildi. Bu işlemi Rus Kommersant gazetesinin yaptığı habere göre Dmirty Korobov adlı Yandex çalışan olduğu belirtildi.

 

Yandex sunucularından Arcadia adlı yazılımı indiren Korobov, yazılımın içinde bulunan algoritmaları ve kaynak kodları NIX adlı bir mağazada satarken suç üstü yakalandı.

Search-Results-Yandex

Böyle komik rakama satılmaya çalışılan kaynak kodun 15 milyon değerinde olduğu belirtiliyor.Olayla Rusya Federal Güvenlik Servisi(FSB) ilgilenerek, kendini Korobov’a alıcı gibi göstererek yakalamayı başardı. Darknet’te satışa çıkardığı kodlar sebebiyle yargılanan Korobov 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Rusya’da en çok kullanılan arama motoru olan Yandex’in sözcüsünün yaptığı açıklamada çalınan kodların kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hakan Şan
Hakan Şan

Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

2 Yorum

  1. Murat
    Aralık 30, 20:49 #1 Murat

    Lütfen sitenizi mobil uyumlu yapın artik, bu nedir yaw:)

    Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.