Rus Ordusu Bu Uygulama ile Ukrayna Topçularını Vuruyor

Rus Ordusu Bu Uygulama ile Ukrayna Topçularını Vuruyor
Aralık 24 10:00 2016 Yazıyı Yazdır

Geçtiğimiz Haziran ayından beri, Ukrayna’daki Demokratik Ulusal Komite ve diğer siyasi partilere X-Agent ile sızmalar yapıldığı saptanmıştı. X-Agent Windows, iOS ve Mac OS işletim sistemlerinde çalışabilen bir uzaktan erişim aracı. Sofacy olarak da bilinen X-Agent, neredeyse 10 yıldır güvenlik araştırmacılarının merceği altında. Bu zararlı yazılımın şimdi de Rus Askeri İstihbaratı tarafından kullanıldığı tespit edildi.

Yapılan araştırmalar, ‘Попр-Д30.apk’ (MD5: 6f7523d3019fa190499f327211e01fcb) isimli APK dosyasının, Rusça birçok askeri bilgiyi taşıdığını gösterdi. İlk araştırmalar, D-30 122mm obüsü ile bir ilgisinin olduğunu düşündürüyor. Tersine mühendislik çalışmaları sonucu X-Agent’ın Android varyantı olan bu APK dosyasının, Ukrayna’daki 55. Topçu Birliği’nde subay olan Yaroslav Sherstuk tarafından geliştirilen bir uygulama ile bağlantılı olduğu ortaya çıkmış durumda. Sherstuk, uygulamanın 9000 kullanıcısı olduğunu ve D-30‘un top ateşleme süresini dakikalar yerine saniyelere düşürdüğünü ifade ediyor.

İstihbarat analistleri, X-Agent’ın Ukrayna askeri forumlarında, örtülü bir şekilde dağıtıldığını, bu sayede Rusya’nın topçu birliklerinden istihbarat elde ettiğini belirtiyor. Uygulamanın, topçu birliklerinin konumunun tespit edilmesinde önemli bir rol oynadığı da açıklanıyor. Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Ukrayna topçu birliklerinin yaklaşık yüzde 50’sinin son iki yıl içinde bu sebeple Rus ordusu tarafından yok edildiği öne sürülüyor.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.