Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Rus Ordusu Bu Uygulama ile Ukrayna Topçularını Vuruyor

0

Geçtiğimiz Haziran ayından beri, Ukrayna’daki Demokratik Ulusal Komite ve diğer siyasi partilere X-Agent ile sızmalar yapıldığı saptanmıştı. X-Agent Windows, iOS ve Mac OS işletim sistemlerinde çalışabilen bir uzaktan erişim aracı. Sofacy olarak da bilinen X-Agent, neredeyse 10 yıldır güvenlik araştırmacılarının merceği altında. Bu zararlı yazılımın şimdi de Rus Askeri İstihbaratı tarafından kullanıldığı tespit edildi.

Yapılan araştırmalar, ‘Попр-Д30.apk’ (MD5: 6f7523d3019fa190499f327211e01fcb) isimli APK dosyasının, Rusça birçok askeri bilgiyi taşıdığını gösterdi. İlk araştırmalar, D-30 122mm obüsü ile bir ilgisinin olduğunu düşündürüyor. Tersine mühendislik çalışmaları sonucu X-Agent’ın Android varyantı olan bu APK dosyasının, Ukrayna’daki 55. Topçu Birliği’nde subay olan Yaroslav Sherstuk tarafından geliştirilen bir uygulama ile bağlantılı olduğu ortaya çıkmış durumda. Sherstuk, uygulamanın 9000 kullanıcısı olduğunu ve D-30‘un top ateşleme süresini dakikalar yerine saniyelere düşürdüğünü ifade ediyor.

İstihbarat analistleri, X-Agent’ın Ukrayna askeri forumlarında, örtülü bir şekilde dağıtıldığını, bu sayede Rusya’nın topçu birliklerinden istihbarat elde ettiğini belirtiyor. Uygulamanın, topçu birliklerinin konumunun tespit edilmesinde önemli bir rol oynadığı da açıklanıyor. Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Ukrayna topçu birliklerinin yaklaşık yüzde 50’sinin son iki yıl içinde bu sebeple Rus ordusu tarafından yok edildiği öne sürülüyor.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.