Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

WikiLeaks CIA’in füze kontrol sistemini sızdırdı

0

WikiLeaks bugüne kadar CIA‘in donanım/yazılım projelerine ait onlarca dokümanını sızdırdı. Son dönemde sızdırılan bir diğer önemli bilgi de işlemci üreticisi Microchip Technology ve savunma sistemleri geliştiricisi Rahtheon‘un füze kontrol sistemlerine yönelik faaliyetleriyle ilgili.

Yeni belgeler, CIA’in Protego ismini verdiği bir projeye ait. Bu projede yer alan şemalar ve yazılı talimatlar Microchip Technology tarafından geliştirilen PIC mikrokontrolörlerini kullanan füze kontrol sistemlerini herhangi bir yetkiye gerek kalmaksızın yönetebildiklerini gözler önüne seriyor. Adı geçen füze sistemleri havadan havaya ve havadan karaya yönelik saldırılarda kullanılıyor.

CIA içindeki muhbirlerin bu bilgileri sızdırdığı düşünülüyor. Muhbirlere göre Vault 7 içinde yer alan belgelerin büyük bir kısmı hacking faaliyetlerine yönelik. Ancak bu belgelerin, özellikle talimatlarının dikkatli incelenmesi halinde, füze sistemleri ve benzer sistemlerin de ele geçirilebildiğini kanıtladığı iddia ediliyor.

Protego isminin, Harry Potter serilerinde kullanılan ve fiziksel saldırılara karşı koruma sağlayan sihirli kalkandan esinlenilerek verildiği düşünülüyor. Buna, mevcut savunma sisteminin dışarıdan gelebilecek her türlü saldırıya karşı koruma sağladığı, CIA’in ise herhangi bir kritik durumda anında harekete geçmek için bu sisteme dışarıdan müdahale etmek istediği şeklinde yorumlar yapılıyor.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.