WikiLeaks CIA’in füze kontrol sistemini sızdırdı

WikiLeaks CIA’in füze kontrol sistemini sızdırdı
Eylül 08 11:28 2017 Yazıyı Yazdır

WikiLeaks bugüne kadar CIA‘in donanım/yazılım projelerine ait onlarca dokümanını sızdırdı. Son dönemde sızdırılan bir diğer önemli bilgi de işlemci üreticisi Microchip Technology ve savunma sistemleri geliştiricisi Rahtheon‘un füze kontrol sistemlerine yönelik faaliyetleriyle ilgili.

Yeni belgeler, CIA’in Protego ismini verdiği bir projeye ait. Bu projede yer alan şemalar ve yazılı talimatlar Microchip Technology tarafından geliştirilen PIC mikrokontrolörlerini kullanan füze kontrol sistemlerini herhangi bir yetkiye gerek kalmaksızın yönetebildiklerini gözler önüne seriyor. Adı geçen füze sistemleri havadan havaya ve havadan karaya yönelik saldırılarda kullanılıyor.

CIA içindeki muhbirlerin bu bilgileri sızdırdığı düşünülüyor. Muhbirlere göre Vault 7 içinde yer alan belgelerin büyük bir kısmı hacking faaliyetlerine yönelik. Ancak bu belgelerin, özellikle talimatlarının dikkatli incelenmesi halinde, füze sistemleri ve benzer sistemlerin de ele geçirilebildiğini kanıtladığı iddia ediliyor.

Protego isminin, Harry Potter serilerinde kullanılan ve fiziksel saldırılara karşı koruma sağlayan sihirli kalkandan esinlenilerek verildiği düşünülüyor. Buna, mevcut savunma sisteminin dışarıdan gelebilecek her türlü saldırıya karşı koruma sağladığı, CIA’in ise herhangi bir kritik durumda anında harekete geçmek için bu sisteme dışarıdan müdahale etmek istediği şeklinde yorumlar yapılıyor.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.