Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Svpeng zararlısının yeni versiyonu satışta

0

Svpeng, Android bankacılık trojanının yeni versiyonu geçtiğimiz ay kurban vermeye başladı… Bu ani artışın kaynağı ise, Rus yeraltı hacking forumunda yeni ve geliştirilen Svpeng zararlı yazılımın satışını yapan bir siber suçlu.

Svpeng, Android malware ailesinin en eski üyelerinden biri ve kendini sürekli yenileyen bir trojan. Güvenlik araştırmacıları Svpeng’i ilk defa onun gelişimi esnasında, 2013’te gördü. Bu trojan farklı teknikleri kullanan ilk malware idi. Örneğin;

  • İnsanların banka hesaplarında SMS tabanlı hesap yönetim servisleri yolu ile para çalmak.
  • Sahte oturum açma ekranlarını meşru bankacılık uygulamalarının üzerine yerleştirmek.
  • PIN’i değiştirmek, cihazları engellemek, para istemek (ilk bankacılık trojanındaki gibi fidye yazılımı özellikleri ekleyerek)

Bu yıl Temmuz ayının ortasında Svpeng, yenilikler kemerine bir çentik daha ekledi. Dr.Web, Kaspersky Lab ve Sophos’un araştırmacılarına göre, Svpeng, gömme ya da üçüncü-parti klavye uygulamaları yolu ile kullanıcıların cihazlarının tipi dahil her şeyi kaydeden keylogger özelliğini ekleyen ilk bankacılık trojanı haline geldi.

Bu trojan akımı, dünyanın her yerindeki kullanıcıları hedeflemektedir. Araştırmacılar; 14 İngiliz, 10 Alman, 9 Türk, 9 Avusturalyalı, 8 Fransız, 7 Polonyalı ve 6 Singapur bankası için oturum açma bilgilerini çalan bir yapılandırma içeren Svpeng versiyonu gördüklerini söylediler.

Yeni Svpeng versiyonu Ruslar’ı hedeflemiyor

Kaspersky Lab, virüsü bulaştıran kullanıcıların çoğunun Rusya’dan geldiğini ve Svpeng’in yerel yetkililerin radarına girmek istemeyen bir suçlu tarafından oluşturulduğu cihazlara uygulanmamak için yapılandırıldığını not etti.

Önceden, Svpeng Ruslar’a da ağır bir şekilde bulaşmıştı. Ağustos 2015’te Rus yetkililer, bir kişiyi Svpeng’i kodlayan şüphesiyle tutukladılar ancak o tutuklandıktan sonra bile Svpeng’in yeni versiyonları çıkmaya devam etmişti.

Svpeng’in yeni versiyonu CryEye bankacılık trojanı olarak ilan edildi.

 

Gönderen: Ayşenur Burak

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.