Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Google Trust API ile Parolalar Artık Tarih Oluyor

0

Bilinen bir kimlik doğrulama mekanizmasında, parolanız ele geçirilse bile  iki aşamalı doğrulama ile sadece izin verilen kişinin sisteme erişmesi sağlanmaktadır.(Örnek: Google)

Google sadece bir kullanıcı adı ve parola ile sisteme erişim izni vermek yerine, kullanıcı profilinizde ki verilere (lokasyon bilgileri,arama verileri vs.) bakarak daha güvenli ve güçlü bir mekanizma ile ikincil bir kimlik doğrulama yöntemi kullanarak otomatize edilmiş bir kimlik doğrulama yöntemi kullanmayı planlamaktadır.

Google I/O geliştirici konferansında tanıtılan bu yeni özellik Trust API olarak adlandırılmaktadır.Trust API Abaküs Projesi kapsamında geliştirilen ilk uygulamadır ve bu özellik android cihazlar için tasarlanmıştır.

Abaküs Projesi ile kişilerin biyometrik verilerini kullanarak gelişmiş kimlik doğrulama yöntemleri geliştirilmektedir.

Bir süre önce şirket benzer bir proje olan “Smart Lock” adında ve Android 5.0 – ve de üzeri cihazlarda çalışabilen bir özellik geliştirmiştir. Smart Lock siz eğer güvenilen bir lokasyonda iseniz yada yüz karakteristik özellikleriniz istenilen güvenlik düzeyinde ise cihaz güvenilirlik durumuna bakarak otomatik olarak kilitlenmekte yada açılmaktadır.

Trust API, Samrt Lock’ın yükseltilmiş ve daha gelişmiş versiyonudur.Trust API telefon sensörlerini kullanarak hakkınızda ses,yazım şekilleri,özel zaman aralıkları ve lokasyon bilgilerini toplayarak giriş yapabileceğiniz bölge ve yüz karakterinizden elde ettiği “Trust Score” değerini kontrol ederek elde ettiği veriye göre size giriş izni vermektedir.

Bu şekilde bir yöntem kullanarak kimlik doğrulama yapan uygulama ile herhangi bir parola kullanmanıza gerek kalmamaktadır.Eğer sistem sizin bilgilerinizi tam olarak algılayamaz ise parola ile giriş imkanı vermektedir.

Fakat telefonda bulunan her uygulama gizlilik seviyesine göre farklı değerlerde Trust Score gerektirmektedir.Örneğin bir banka uygulaması diğer bir oyun uygulamasından daha yüksek değer gerektirebilir.Bu şekilde her uygulamanın güvenlik derecesi de belirlenmiş olur.

Google uygulamanın yıl sonu itibariyle kullanıcıların hizmetine sunulmasını palanladığını duyurmuştur.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.