Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

İnternete Bağlanan Diş

0

Bilim adamları, yediklerimizi izlemek için farklı yollar keşfediyorlar. Yeni bulunan bu yöntem ise 2mm x 2mm boyutlarından kablosuz bir sensörün dişlere monte edilmesi ve ağzınızdan geçen tüm besinleri algılayabilmesidir.

Şuan ki durumda tuz, glikoz ve alkolü kolaylıkla algılayabiliyor. Dişe takılan bu sensör, bir mobil uygulama ile haberleşerek sizlere verileri sunabiliyor. Gelecekte bu sensör ile çok daha fazla maddenin kolaylıkla algılanabilmesi düşünülüyor. Bu ürün, sporcuların yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Sensörün kimyasalları algılamak ve verileri iletmek için ilginç bir yöntem kullandığını öğrendik. Sensörün orta katmanında belirli kimyasallara tepki veren bir biyosensör bulunuyor. Tüm sensörü üç katmanlı bir sandviçe benzetebiliriz. Tüm sensör, RFID anteni görevini üstleniyor ve RF sinyalleri cihazlara iletildiğinde, bazı sinyaller sensör tarafından emilir ve geri kalan sinyallerin tamamı geri yansıtılır.

Sensör, belirli kimyasalların belirli frekanslardaki ışık dalga boylarını absorbe eden bir kromatografinin çalışma prensibine benziyor. Bir gaz kümesi içerisinden kalibre edilmiş ışığın geçmesi ve absorbe edilen ışık spektrum kısımlarını gözlemlenmesi, araştırmacıların gaz kümesi içindeki belirli kimyasalları tanımlamasına olanak sağlıyor.

Bu yeni teknoloji daha önceleri diş hekimleri tarafından ağız sağlığını izlemek için kullanılması düşünülen “diş dövmesi” araştırmalarına dayanıyor. Şimdilerde bu küçük kablosuz sensör, insanların sağlığı ile ilgili amaçlar ile kullanılmaya başlandı.

Bununla birlikte, bizce, Facebook başta olmak üzere diğer sosyal ağlardan da kendiniz veya bir başkası hakkında bilgi edinmek isteseniz çok daha detaylı cevaplar alabilirsiniz. 🙂

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.