İnternete Bağlanan Diş

İnternete Bağlanan Diş
Nisan 02 08:06 2018 Yazıyı Yazdır

Bilim adamları, yediklerimizi izlemek için farklı yollar keşfediyorlar. Yeni bulunan bu yöntem ise 2mm x 2mm boyutlarından kablosuz bir sensörün dişlere monte edilmesi ve ağzınızdan geçen tüm besinleri algılayabilmesidir.

Şuan ki durumda tuz, glikoz ve alkolü kolaylıkla algılayabiliyor. Dişe takılan bu sensör, bir mobil uygulama ile haberleşerek sizlere verileri sunabiliyor. Gelecekte bu sensör ile çok daha fazla maddenin kolaylıkla algılanabilmesi düşünülüyor. Bu ürün, sporcuların yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Sensörün kimyasalları algılamak ve verileri iletmek için ilginç bir yöntem kullandığını öğrendik. Sensörün orta katmanında belirli kimyasallara tepki veren bir biyosensör bulunuyor. Tüm sensörü üç katmanlı bir sandviçe benzetebiliriz. Tüm sensör, RFID anteni görevini üstleniyor ve RF sinyalleri cihazlara iletildiğinde, bazı sinyaller sensör tarafından emilir ve geri kalan sinyallerin tamamı geri yansıtılır.

Sensör, belirli kimyasalların belirli frekanslardaki ışık dalga boylarını absorbe eden bir kromatografinin çalışma prensibine benziyor. Bir gaz kümesi içerisinden kalibre edilmiş ışığın geçmesi ve absorbe edilen ışık spektrum kısımlarını gözlemlenmesi, araştırmacıların gaz kümesi içindeki belirli kimyasalları tanımlamasına olanak sağlıyor.

Bu yeni teknoloji daha önceleri diş hekimleri tarafından ağız sağlığını izlemek için kullanılması düşünülen “diş dövmesi” araştırmalarına dayanıyor. Şimdilerde bu küçük kablosuz sensör, insanların sağlığı ile ilgili amaçlar ile kullanılmaya başlandı.

Bununla birlikte, bizce, Facebook başta olmak üzere diğer sosyal ağlardan da kendiniz veya bir başkası hakkında bilgi edinmek isteseniz çok daha detaylı cevaplar alabilirsiniz. 🙂

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Furkan Sayım
Furkan Sayım

Siber Güvenlik Araştırmacısı olmaya çalışan bir Developer

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.