Microsoft HoloLens – Gerçek Hologram Deneyimi

Microsoft HoloLens – Gerçek Hologram Deneyimi
Mart 30 11:36 2016 Yazıyı Yazdır

Microsoft‘un uzun zamandan beri merakla beklenen artırılmış gerçeklik gözlüğü Holelens‘in geliştiriciler için çıkardığım versiyon ilerleyen günlerde özel yazlımcı ve tasarımcılara gönderilecek. Microsoft geçen sürede sürekli video çekerek Holelens’in farklı kullanım alanlarını kullanıcılarına gösteriyor. Holelens her videoda bekleyenleri biraz daha heyecanlandırıyor. Kullanıcılarına sunulacağı günü merakla bekliyoruz.
hololens

Yeni bir özelliğini tanımak için çekilen video Holelens, Star Wars filmindeki gibi hologramlarla iletişim kurmaya olanak sağlıyor. Bu yeni Holoportation ismindeki uygulamada bir odaya 3D kameralarla kişinin görüntüsü kaydediliyor ve üç boyutlu modelini oluşturuyor ve sonrasında aynı anda Holelens üzerinden izlenebilir hale geliyor. Başka bir yerde bulunan kişi, Holelens’i takarak farklı yerdeki kişiyi karşısındaymış gibi görüp, iletişim kurabiliyor. İki farklı odada bu kamera sistemi bulunuyorsa ve her iki kişide de Holelens varsa karşılıklı birbirlerini görüp etkileşime geçebiliyor.

Sevdiğiniz kişilerin uzakta olmasına rağmen yanınıza getirebilen bir sistem olmasının yanı sıra yaptığınız görüşmeleri kaydedebileceğiniz bir imkan sunmasıda bu teknolojiyi çok ilginç kılıyor. Bu da sizi zamanda yolculuk yapma imkanı sunuyor. Holoportation teknolojisi ile anılarınızı gözünüzün önüne getirebiliyorsunuz.

Fakat bu sistemi kullanabilmek için çok pahalı kameralara ve çok güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Yani bu kısa sürede evimize giremeyeceği anlamına geliyor. Ancak spor ya da konser gibi etkinlikleri bu teknolojiyi kullanarak evinizde oturarak izleyebilirsiniz.

Microsoft 30 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Microsoft Build adlı etkiniği düzenleyecek. Etkinlikte Hololens’in daha fazla kullanım alanları sunulmayı planlanıyor.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hakan Şan
Hakan Şan

Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.