Office 2016 Preview ve Yenilikleri

Office 2016 Preview ve Yenilikleri
Eylül 18 13:01 2015 Yazıyı Yazdır

Microsoft’un ürün yelpazesinde ilk günden beri büyük önem taşıyan office programları yeni biri sürüm ile karşımıza geliyor. Office 2016 Preview sürümü ile karşımızda bulunuyor. Final sürümü çıkmadan önce bize denememiz için yayınlandı ve bütün herkese açık durumdadır.

İki tür kullanıcıda office 2016 preview indirebiliyor.

Ev için Office 2016 Preview’ü edinin

Office 365 aboneleri

 • Office Hesabım sayfasına gidin.
 • Dil ve yükleme seçenekleri‘ni tıklayın.
 • Ek yükleme seçenekleri‘ni tıklayın.
 • Sürüm açılır menüsünü açın ve 32-bit veya 64-bit Office 2016 Preview’ü seçin.

Böylece cihazınıza Office 2016 Preview yüklenecektir. Siz Office 2016 Preview’ü kaldırana veya Office 2016 piyasaya çıkana kadar Office 2016 Preview’de kalmaya devam edeceksiniz.

 

Diğer tüm Office kullanıcıları

Office 365 aboneliğiniz yoksa aşağıdaki seçenek listesinden Office 2016 Preview’ün deneme sürümünü indirebilirsiniz.

Deneme sürümünüzü etkinleştirmek için aşağıda sağlanan ürün anahtarını kullanın.

Office 2016 Preview için ürün anahtarı

NKGG6-WBPCC-HXWMY-6DQGJ-CPQVG

Bağlantıları indirin

Office 2016 Preview’ü (32 bit) edinin

Office 2016 Preview’ü (64 bit) edinin


Office 2016 Preview’daki Yenilikler

Modern verimlilik

Kalem ve mürekkep

Matematiksel giriş denetimi

OneNote ve Windows’da zaten kullanılabilen matematiksel giriş denetimi şimdi Word, Excel ve PowerPoint’e de eklenmiştir. Dijital kalem, işaretleme cihazı, hatta parmağınızı kullanarak matematiksel denklemler yazabilir ve mürekkebin “klavye yazısı” biçimine dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz.

Kullanım kolaylığı

PowerPoint’te geliştirilmiş çakışma çözümü

Bu özellik, birlikte yazma özelliği kullanılırken çakışmaları çözmeyi basitleştirir. Tek tek çakışmaların üzerinden geçmek yerine, çakışan iki slayt sürümü arasında seçim yapabilir, kendi değişikliklerinizi veya diğer kişilerin değişikliklerini seçebilirsiniz.

Hızlı Şekil Biçimlendirme

Bu özellik Word, Excel ve PowerPoint’te yeni “hazır” stilleri kullanıma sunarak, varsayılan şekil stillerinin sayısını artırır.

Project’te yeni zaman çizelgesi görünümü

Microsoft Project’teki zaman çizelgesi görünümünü geliştirdik, böylece artık tek bir görünümde birden çok zaman çizelgesi çubuğunu görüntüleyebilir ve zaman çizelgesi çubuklarına ait tarih aralıklarını projenizin belirli bir aşamasını temsil edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunu denemek için zaman çizelgesine tıklayın ve ardından Biçim sekmesine gidin. Yeni Tarih Aralığı ve Zaman Çizelgesi Çubuğu Ekle komutlarını bulabilirsiniz.

Visio başlarken özelliği

Visio’yu kullanmaya yeni başlayanlar ve sunduğu zengin araçlara alışık olmayanlar için Visio diyagramları zor olabilir. Başlarken deneyimi, kullanıcılara şablona ait temel senaryolarda yardımcı olan önceden oluşturulmuş seçkin başlangıç diyagramları sunarak artık Visio tuvalini daha çekici hale getirmektedir. Ayrıca, diyagrama ilişkin sağlanan ipuçları da kullanıcıların diyagram oluşturma deneyimini düzenlemesine ve tamamlamasına yardımcı olur. Visio’yu kullanmak her zamankinden daha kolay.

%250 ve %300 oranları için daha yüksek DPI desteği

Önizleme, Office belgelerinizin daha büyük ekranlarda daha iyi görünmesi amacıyla %250 ve %300 oranları için daha yüksek DPI desteğine sahiptir.

Büyük grafikleri veya SmartArt’ı yüklerken kaydırma ve yakınlaştırma

Büyük grafikler ve SmartArt diyagramlarının yüklenmesini beklerken anında görüntülenen metin sayesinde artık hemen çalışmaya ve düzenlemeye başlayabilirsiniz. Nesne tümüyle işlenene kadar grafik veya SmartArt için yer tutucu görüntülenir, ama yine de belgeyle etkileşimli çalışabilirsiniz.

Renkli Office teması

Modern uygulamalarımızın görsel malzemeleriyle uyum sağlaması için varsayılan Office temamızı değiştirdik. Varsayılan tema artık “Renkli” (daha önce, varsayılan tema “Beyaz” temasıydı). İstediğiniz zaman Dosya > Hesap > Office Teması’na giderek temanızı değiştirebilirsiniz.

Resimleri doğru yönde ekleme

Otomatik resim döndürme sayesinde artık uygulamalara bir resim eklediğinizde, resim kameranın yönüne uygun olacak şekilde otomatik olarak döndürülür. Ekledikten sonra resmi istediğiniz yönde elle döndürebilirsiniz. Bu özelliğin yalnızca yeni eklenen resimleri etkilediğini ve var olan belgelerdeki resimlere uygulanmayacağını unutmayın.

Lync’in adı artık Skype Kurumsal

Önizleme, kısa süre önce marka ismi Skype Kurumsal olarak değiştirilen, kullanıcı arabirimindeki yeni logo ve markasıyla yeni Lync avatarını sunmaktadır. Skype’ın popüler özelliklerinden biri olan Çağrı İzleme dahil olmak üzere deneyebileceğiniz birçok yeni özellik mevcuttur. Geçerli çağrı penceresinden başka bir pencere ile ilgileniyorken çağrıyla etkileşimde bulunabilmeniz için Sesi Kapat ve Çağrıyı Sonlandır düğmelerinin olduğu küçük bir çağrı penceresi görüntülenir. “Gözat” menüsü/konuşma denetimi artık siz üzerine gelene kadar gizli kalmayacak. Skype’ın temel konuşma denetimlerini düzenleyerek ve görev menüsü hiyerarşimizi düzleştirerek görevlere erişiminizi ve özellikleri bulmanızı daha hızlı ve kolay hale getirdik. İleri düzey kullanıcılar sayısal tuş takımına ve diğer arama özelliklerine hızlı ve kolay bir şekilde erişme ihtiyacı duyar ve Skype Kurumsal ise temel arama yönetimi görevlerini gerçekleştirmeniz için gereken tıklama sayısını azaltmak için size yenilenen sayısal tuş takımını sunar. Müşteri sohbeti deneyimine benzer şekilde sohbet ileti balonları, artık güncellenmiş anlık ileti deneyiminde yer almaktadır ve konuşma penceresindeki yeni sekme düzeninde okunmamış ileti bildirimleri görüntülendiğinden her zaman yeni bildirimleri görebilirsiniz.

Visio’da içerik yenileme

Yapı Planı ve Elektrik kalıplar, arasından seçim yapabileceğiniz daha fazla şekil sunmak için yenilenmiştir.

Outlook e-posta ekleri

Artık Office belgelerini, Şeritten veya Eylem Çubuğundan en son kullandığınız belgeleri açılan liste seçeneklerinden seçip Outlook e-postalarına kolay bir şekilde ekleyerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Zaten OneDrive, OneDrive İş veya SharePoint’te yer alan dosyalar için geleneksel ek yerine “Düzenle” veya “Yalnızca görüntüle” bağlantısı olarak paylaşma seçeneği bulunur, böylece farklı kopyalar yerine belgenin tek bir kopyası üzerinde iş birliği yapabilirsiniz.

Outlook kişi arama önerileri

Outlook’ta posta arıyorsanız ve arama dizeniz düzenli olarak iletişim kurduğunuz birinin adına benziyorsa, kişi önerileri görürsünüz ve bunlar, yalnızca o kişinin katıldığı postaları bulmanızı kolaylaştırır.

Outlook’ta düşük öncelikli iletileri sıralamak için İkincil özelliğini kullanma

İkincil özelliği, düşük öncelikli iletileri Gelen Kutunuzun dışına, kendi klasörlerine taşıyarak önemli iletileri tarama sürenizi azaltır. İkincil özelliği, göz ardı etme ihtimalinizin en yüksek olduğu iletileri tespit etmek için geçmişteki etkinliklerinize bakar. Ardından iletileri gelen kutunuzda İkincil adlı bir klasöre taşır. İkincil klasörü, hesabınıza nasıl eriştiğiniz fark etmeksizin kullanılabilir. Outlook masaüstünden İkincil klasörünüze erişebilir, ikincil e-posta deneyiminizi yapılandırabilir ve e-postaların ikincil e-posta olup olmadığını teker teker belirtebilirsiniz.

Excel için salt okunur mod

İstediğiniz kısımlarını hızlı bir şekilde okumak için SharePoint’te salt okunur modda bir Excel çalışma kitabı açın.

Yeni Çince ve Japonca Varsayılan Yazı Tipleri

Office 2016’da, var olan Japonca ve Basitleştirilmiş Çince yazı tipleri başlıca yazım uygulamalarında Birleşik modern bir genel görünümle güncelleştirildi: Excel, Word, PowerPoint, Outlook Mail ve OneNote.

Bulut bağlantısı

Dosya paylaşımını ve işbirliğini kolaylaştırma

Bu değişiklikler, işbirliğinin iki önemli yönünü bir araya getirir: belirli belgeye kimlerin erişimi var ve şu anda belge üzerinde sizinle birlikte kimler çalışıyor. Artık, Paylaş iletişim kutusunda, her iki bilgi parçasını da aynı yerde görebilirsiniz.

Farklı Kaydetme Geliştirmeleri

Bu geliştirmeler, OneDrive’da, OneDrive İş’te veya yerel makinenizde konum seçmenize, dosya adını sağlamanıza ve sonra Kaydet’e tıklamanıza olanak tanıyarak, yeni dosyaları kaydetme işlemini rahatlatır. Dosya kaydetmek artık dosya oluşturmak kadar kolay bir işlemdir ve tümüyle Word, Excel ve PowerPoint’in Backstage görünümünde yapılabilir.

Not: Bu, bu özelliğe ilk giriş niteliğindedir ve Preview sürümü boyunca sağlanmayabilir.

Word’de gerçek zamanlı birlikte yazma

Belge üzerinde işbirliği yaparken, hem diğer kişilerin yaptığı metin değişikliklerini hem de imleçlerinin belgenin neresinde olduğunu görebilirsiniz. Kişiler belgeyi kullandıkça ve güncelleştirdikçe, değişiklikler otomatik olarak görüntülenir. Bu özellik, OneDrive İş’te veya Office 365 SharePoint sitelerinde depolanan belgelerle çalışırken kullanılabilir.

Not: Bu, bu özelliğe ilk giriş niteliğindedir ve Preview sürümü boyunca sağlanmayabilir.

Güncelleştirilmiş Backstage kullanıcı arabirimi

Artık belgeleri açtığınız ve kaydettiğiniz bölüm olan Backstage’in kullanımı, depolama konumları açısından daha kolaydır. Gözat düğmesi daha kolay görünebilir ve karışıklığı önlemek amacıyla Aç ve Farklı Kaydet sekmelerinde depolama konumları sekmelerinin sıralaması güncelleştirilmiştir. Örneğin, One Drive > OneDrive İş > Çevrimiçi konumlar > yerel bilgisayar. Karışıklığı önlemek amacıyla, çevrimiçi depolama konumlarında sekmeleri birbirinden ayırmak için sekme etiketlerine karşılık gelen e-posta adresleri eklenmiştir. Aç/Farklı Kaydet bölmelerindeki Gözat düğmesi, daha kolay görünmesini ve dosya gezginine daha hızlı bir şekilde giriş yapılmasını sağlamak amacıyla yükseltilmiştir.

Outlook’ta bulut ekleri

Buluttaki belgelerin bağlantılarını göndermek, herkesin belgenin en son sürümüne erişmesini ve bu ana kopyayı kullanarak işbirliği yapabilmesini (siz istediğiniz zaman) sağlar. Outlook’un bu sürümüyle, artık SharePoint veya OneDrive hesaplarınızda son öğeler listenizde gösterilmeyen dosyaları bile seçebilir ve iliştirebilirsiniz. OneDrive’da veya OneDrive İş’te zaten yayımlanmış durumdaki bir belgeyi postaya iliştirmeyi seçtiğinizde, otomatik olarak bir bağlantı iliştirilir (ve uygun izinler verilir.) Her dosya için izinleri ayarlayabilir, bunu klasik bir ek olarak, eklenmiş bir ek olarak veya bulut eki olarak paylaşmayı seçebilirsiniz.

Dosya henüz OneDrive’ınızda (İş veya Bireysel) yayımlanmamışsa, Outlook artık dosyayı hızla karşıya yüklemenize ve bulut eki olarak göndermenize de olanak tanır. Öte yandan, ekler alır ve bunları daha sonra erişmek üzere hızla OneDrive’ınıza kaydetmek isterseniz, bunu da yapabilirsiniz.

Küçük cihazlarda Outlook depolama alanı hakkında bilgi edinin

Outlook, önceden küçük cihazlarda varsayılan olarak bir ay içindeki e-postaları indiriyordu ve bu süre, e-posta indirebileceğiniz en kısa zaman aralığıydı. Artık yalnızca en yakın zaman içindeki e-postalarınızı indirmek için hesap ayarlarınızdan 1 gün, 3 gün, 7 gün ve 14 gün gibi değerleri seçebilirsiniz ve bu sayede önemli olan postalara daha hızlı erişebilirsiniz.

Outlook’ta küçük ekran dikey düzen desteği

Windows Phone’daki Outlook deneyimine benzer şekilde listeden bir ileti seçebilir ve ekranın sağından açılan okuma bölmesine göz atabilirsiniz. İleti listesine dönmek için geri düğmesini kullanmanız yeterli olur.

Akıllı deneyimler

Office için İncelemeler

Word ve Outlook’ta zaten kullanılabilen bu özellik şimdi Excel ve PowerPoint’te de sağlanmıştır ve okuduğunuz veya yazdığınız konunun bağlamına uygun, tam olarak doğru bilgileri getirerek içeriğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur. Bing Snapshot, Wikipedia, Bing resim araması ve Oxford sözlüğü gibi çeşitli kaynaklardan gelen bilgilerle, Office uygulamasından çıkmadan hızla göz atmaktan ayrıntılı bir araştırmaya kadar her şeyi yapabilirsiniz. İncelemeler’e bir sözcük veya tümceciğe sağ tıklayarak, şeritteki Gözden Geçir sekmesi aracılığıyla veya Göster kutusu yoluyla erişilebilir. Fikirler Bing tarafından desteklenir ve bağlamsal olarak ilgili sonuçları getirmek için seçili metni ve çevresindeki içeriği kullanır.

Göster

Göster özelliği, Şerit’te belirli bir işlevi aramak için harcadığınız zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Word, Excel, PowerPoint ve Access’de Şerit’in sağ üst köşesindeki Göster kutusuna aradığınız metni yazabilirsiniz ve “sözcük döndürme” sayesinde yazmaya başladığınız anda sonuçlar görüntülenmeye başlar, her tuşa bastığınızda sonuçlar biraz daha daralır ve böylece aradığınız işlevi gördüğünüz anda tıklayabilirsiniz. Örneğin, belgenizi gizli olarak işaretlemek istediğinizi varsayalım, “gizli” veya “gizli başlığı” yazdığınızda Göster özelliği “Filigran Ekle” komutunu getirir. Aynı zamanda Göster kutusuna tıkladığınızda kutudan çalıştırılan son beş komutun listesini de görüntüleyebilir ve böylece kullanmak istediğiniz özelliği daha hızlı bulabilirsiniz.

Outlook Masaüstü Grupları (yalnızca Office 365 Kurumsal posta kutuları)

Gruplar, ekip üyelerinizle iletişim kurmanın ve işbirliği yapmanın bir yolu olarak dağıtım listelerinin geliştirilmiş biçimidir. Masaüstü Outlook uygulamasında şimdi Gruplarla şunları yapabilirsiniz:

 • Outlook’un içinden grupları oluşturun ve yönetin.
 • Gelen Kutunuzdan çıkmadan gruplarınızdaki etkinliklerle ilgili bilgi sahibi olun.
 • Grubun konuşma geçmişine, siz gruba katılmadan öncekilere bile erişin.
 • Grupla ilgili dosyaları ve notları grubun OneDrive’ında toplayın ve Outlook’tan oraya ulaşın.
 • Grup takviminde, gruptaki herkesin güncelleştirebileceği toplantılar zamanlayın.
 • İsterseniz de bunları yalnızca birer dağıtım listesi olarak kullanın.

Erişilebilirlik

Koyu tema

Office 2013’teki aşırı parlak görüntüleri kullanamayan görme bozukluğuna sahip kullanıcıların, uygulamalarda görsel olarak daha sade bir arka planda çalışmaları için bu yeni tema tasarlanmıştır. Koyu tema, aynı zamanda Word’ün gezinti bölmesine yönelik iyileştirmeler (daha iyi okunabilirlik, sabit beyaz ışık) ve çeşitli Outlook okunabilirlik düzeltmeleri (açık renk arka planda beyaz metin, koyu renk arka planda koyu metin, okunamayan devre dışı bırakılmış metin) içerir. Aynı zamanda bağlamsal şerit sekmesi metni, üzerine gelme durumları ve görev bölmesi denetimleri de iyileştirilmiştir.

Excel’de PivotTable’lar ve Dilimleyiciler için klavye erişimi

Excel’de PivotTable ve Dilimleyici gibi özellikler için daha önceden engellenen klavye senaryoları artık kullanılabilir. Bu senaryolar, herkes için daha güçlü bir Excel özellik kümesi sağlar.

Visio’daki Şekil Paneli için klavye erişimi

Artık klavyenizi kullanarak Visio Şekil Paneli’ne kolayca erişebilirsiniz. F6 tuşu şekil paneline geçiş yapar, SEKME tuşu ise şekil panelinin farklı bölümleri arasında geçiş yapar. Ok tuşları kullanıcıların bağımsız öğeler arasında gezinmesini sağlar. Kullanıcılar, Ctrl + SEKME tuşlarıyla KALIPLAR ve ARAMA görünümleri arasında geçiş yapabilir.

İş Zekası, yerleşik

Yeni grafik türleri

Aşağıdaki yeni grafik türleri kullanılabilir. Bunlar özellikle finansal veya hiyerarşik bilgileri görselleştirmek ve verilerinizde istatistik özellikleri göstermek için idealdir:

 • Finansal: Şelale
 • İstatistik: Çubuk Grafik, Pareto, Kutu ve Yatay Çizgiler
 • Hiyerarşik: Treemap ve Güneş Işığı

Visio’da hızlı veri bağlantısı

Visio diyagramını Excel verilerine bağlayabilir ve ardından diyagramınızı dinamik bir panoya dönüştürebilirsiniz.

Alan listesinde arama ve veri modeli iyileştirmeleri

Özet Tablolara ve Özet Grafiklere alan eklemek için kullanılan Excel Alan Listesi, uzun listelerde aradıklarınızı daha hızlı bir şekilde bulabilmeniz için artık arama işlevini de destekliyor.

Excel Power Query tümleştirmesi

Excel 2013 ve 2010 için bağımsız olarak indirilebilir bir eklenti olan Excel için Microsoft Power Query artık Excel ile tümleştirilmiştir. Power Query ilişkisel, yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış, OData, Web, Hadoop, Azure Marketi gibi çeşitli kaynaklardaki verileri bulmaya, bir araya getirmeye ve daraltmaya yönelik kullanımı kolay ve tutarlı bir deneyimle Excel’de self servis iş zekasını (BI) geliştirir.

Excel tahmin işlevleri

Tarih serisi tahmin sayfası işlevleri geçmiş verilere dayanarak gelecekteki değerleri tahmin etmek için kullanılır. Örneğin, her ayın 1. gününde değer içeren aylık veya yıllık zaman çizelgesi. Bu zaman çizelgesi türünde, ayrıntılı ham verileri tahmini uygulamadan önce toplamak gerekir, bu sayede daha doğru tahmin sonuçları üretilebilir. Bu önizlemede aşağıdaki tahmin işlevleri kullanabilir:

 • Forecast.ETS() – Gelecekteki belirli bir hedef tarih için tahmin edilen değeri döndürür
 • Forecast.ETS.Confint() – Belirtilen hedef tarihteki tahmin değeri için bir güvenilirlik aralığı döndürür
 • Forecast.ETS.Seasonality() – Excel’in belirtilen tarih dizisi için algıladığı yinelenen desenin uzunluğunu döndürür

Dokunarak birden fazla Dilimleyici öğesi seçme desteği

Bu değişiklik, dokunmatik bir cihazda Excel Dilimleyicisi’nde birden çok öğe seçmenizi sağlar. Önceki Excel sürümlerinde dokunmatik giriş yöntemiyle dilimleyicide tek seferde yalnızca bir öğe seçebildiğiniz bu özellik değiştirilmiştir. Ayrıca Dilimleyici’nin etiketinde yer alan yeni denetimi kullanarak Dilimleyici çoklu seçim moduna geçebilirsiniz.

Zaman gruplandırma ve Özet Grafik Detaya Gitme

Zaman gruplarında detaya gitme ve detaydan çıkma ve verilerinizin diğer hiyerarşik düzeyleri, veri çözümlemesinde yaygın kullanılan eylemlerdir. Bu önizlemede iki yeni güncelleştirmeyle, bu eylemleri gerçekleştirmeniz kolaylaştırılmıştır. PivotTable’larınıza zaman alanı satırları eklediğinizde, zaman grupları artık otomatik olarak algılanır ve oluşturulur. Ayrıca, artık PivotChart görselleştirmelerinizden doğrudan veri hiyerarşilerinizde detaya gidebilir ve detaydan çıkabilirsiniz; bu sayede, doğrudan çizelgeleriniz ve grafiklerinizde verilerinizi daha kapsamlı inceleyebilirsiniz.

OLAP bağlantısı üzerinden PowerView

Microsoft PowerView, artık Çevrimiçi Analitik İşlem (OLAP) küpü bağlantısı için bir bildirim seçeneği olarak eklenmiştir. Excel elektronik tablonuzu bir OLAP küpüne bağlamanız ve bu verileri çalışma kitabınızda Power View Raporu olarak görüntülemeyi seçmeniz yeterlidir. Artık PowerView’da KPI’lar, hiyerarşiler, hesaplamalar ve OLAP küpünden gelen tablo verileriyle rapor oluşturabilirsiniz.

Veri modeli PivotTable otomatik ilişki algılama

Otomatik ilişki algılama özelliği artık tüm Office 365 kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Veri Modeli PivotTable oluşturmak için tanımlı ilişkisi olmayan iki veya daha fazla tabloyla çalıştığınızda Otomatik ilişki algılamayı çalıştırmanız için bir bildirim alırsınız. Bu, Veri Modeli PivotTable için kullanılan tablolar arasındaki tüm ilişkileri algılar ve oluşturur, böylece bu işlemleri sizin yapmanıza gerek kalmaz. Otomatik ilişki algılama, aynı zamanda İlişki iletişim kutusu üzerinden de çalıştırılabilir.

BI özelliği bulunabilirliği

Artık İş Zekası özelliklerini Excel deneyiminizde daha kolay bulabilirsiniz. BI özelliklerinden birini kullanıyorsanız (Power View, Power Pivot veya Power Map) diğer özellikler de sizin için otomatik olarak etkinleştirilir. Ayrıca tüm BI Özelliklerini açmak için Dosya >Seçenekler >Eklentiler > “Com Eklentileri”ni Yönet > Git seçeneği yerine Excel’de Dosya > Seçenekler > Gelişmiş > Veri çözümleme özelliklerini etkinleştir seçeneğinden açabilirsiniz, böylece zaman kazanmış olursunuz.

Power Pivot’ta tabloları, sütunları ve ölçümleri yeniden adlandırma ve PivotTable’ları ayarlama

Artık Power Pivot eklentisinde tabloları, sütunları, hesaplanan alanları veya ölçümleri yeniden adlandırabilir PivotTable’ların Veri Modelindeki yeni adlarla sorunsuz bir şekilde ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.

Excel veri kartları

Veri kartları, fareyle üzerine gelindiğinde belirli bir coğrafi konum veya seçili görsel için zengin tablo verilerini görüntüler. Kullanıcılar sunum veya anlatım sırasında gizli verileri ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir ve açığa çıkarabilir. Bu gizli veriler, mevcut görsel olarak gösterilemeyen toplanmış veriler olabilir. Örneğin, bir sütun grafikte belirli bir konumda gerçekleşen bir dizi olaya (örneğin, belirli bir zaman diliminde bir restoranda sağlık kurallarının ihlal edilmesi) ilişkin açıklama gösterilemez.

BT denetimi ve yönetim kolaylığı

Azure bölüm şablonu kullanılabilirlik durumu

BT bölümünüz Azure Rights Management’ta (RMS) bir dizi ilgili bölüm şablonu tanımladığında, Bilgi Hakları Yönetimi’ni (IRM) kullanarak uygun Office uygulamasının içinden bunlara erişebilirsiniz.

Tıkla-Çalıştır yoluyla eklenti dağıtımı

Tıkla-Çalıştır yoluyla, tercih ettikleri dilde Çözücü, Euro Para Birimi ve Çözümleme Araç Takımı eklentilerini dağıtabilirsiniz.

BT uzmanları için Tıkla Çalıştır açıkları giderildi

Tıkla Çalıştır, Office ürünlerini büyük kuruluşlar ölçeğinde yükleme işlemlerini kolaylaştıran bir akış ve sanallaştırma teknolojisidir ve bu sayede en güncel ve en mükemmel Office deneyimini hızla son kullanıcılara sunar. Bu önizlemede gerekli güvenlik güncelleştirmeleri, hata düzeltmeleri ve uyumluluk gereksinimlerini karşılama gibi açıklar çözümlenmiştir ve Tıkla Çalıştır deneyimi daha kolay kullanılabilir hale getirilmiştir.

Excel’de Veri Kaybına Karşı Koruma (DLP)

Veri Kaybına Karşı Koruma (DLP), Outlook’ta çok sevilen, çok değerli bir kurumsal özelliktir. Bu önizlemeyle, en yaygın hassas veri türlerinde (kredi kartı numarası, sosyal güvenlik numarası ve ABD banka hesap numarası gibi) önceden tanımlanmış bir dizi ilke temelinde içeriğin gerçek zamanlı olarak taranmasına olanak tanımak için, DLP’yi Excel’e ekliyoruz. Sonraki önizleme yapılarında, bu özellik Office 365’in DLP ilkelerini Excel, Word ve PowerPoint’te eşitlemeye de olanak tanıyacak ve kuruluşlara Exchange, SharePoint ve OneDrive İş genelinde depolanan içerik için birleşik ilkeler sağlanacaktır. DLP’nin bir avantajı da, BT yöneticilerine biraz gözetim olanağı vermesi ve kuruluşlarındaki son kullanıcılara daha iyi yardımcı olmalarını ve hassas verileri daha bilinçli yönetmelerini sağlamasıdır.

Bilgi Hakları Yönetimi (IRM) koruması artık Visio dosyalarına eklenmiştir

Visio dosyaları artık e-posta iletileri ve ekleri, belgeler ve diyagramlar için kalıcı çevrimiçi ve çevrimdışı koruma sağlayan Bilgi Hakları Yönetimi (IRM) özelliklerine sahiptir. Artık Visio diyagramlarında yer alan gizli ürün bilgileri, finansal ve satış süreci görselleri, araştırma ve patent bilgileri ve müşteri veya çalışan verileri gibi hassas bilgileri koruyabilirsiniz. Kullanıcılar artık dosyalarına her yerden erişebildiği için büyük miktarlardaki olası hassas bilgiler dışarıya sızdırılabilir, bu durum ise kuruluşlar için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bilgi sızıntısını önlemek için Visio diyagramlarınızı yeni Bilgi Hakları Yönetimi (IRM) özellikleriyle koruyun.

Multi factor authentication

Multi factor authentication (MFA), ADAL (Active Directory Authentication Library) tümleştirmesiyle Office paketinin tamamında oturum açma işlemlerini düzenler ve tek bir çoklu oturum açma işlemindeki güvenliği katmanlandırır.

Ek geliştirmeler

Daha güvenli çeviri seçenekleri

Bu düzeltmeler, çeviri özellikleriyle (Tam Belge Çevirisi, Mini Çeviri Aracı ve Araştırma ve Başvuru Bölmesi Çevirisi) ilişkili güvenlik ve gizlilik sorunlarını çözmeye yöneliktir.

 • Makine çevirisi sağlayıcılarıyla artık SSL bağlantısı üzerinden iletişim kurulur.
 • Müşteriler İnternet üzerinden bir makine çevirisi sağlayıcısına veri göndermeyi denediğinde, tüm çeviri özellikleri genelinde tutarlı gizlilik uyarısı iletileri görüntülenir

 

Kaynak: Microsoft

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Yunus Öztürk
Yunus Öztürk

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.