Pascal Mimarili Kartlar Geliyor

Pascal Mimarili Kartlar Geliyor
Ocak 12 19:09 2016 Yazıyı Yazdır

Maxwell mimarisinin son kartları olan 960, 970 ve 980-980ti yerini Pascal mimarili kartlara bırakacak. Bu yaz gelmesini beklediğimiz Pascal kartlarda Maxwell mimarisinde kullanılan GDDR5 bellek teknolojisi yerini HBM2 (High Bandwidth Memory)‘ye bırakacak. HBM2 ile birlikte 1. nesil HBM belleklerdeki işlemci başına 4gb ile sınırlı olan miktar HBM2’de 8gb miktarına çıkarılmış olacak.

h4-st-nv

Ailenin ilki olacak olan GP100 kod isimli grafik işlemcisinin çekirdeği etrafında 4 küme HBM2 hafızasının yerleştirilmesi bekleniyor. Hafıza ve işlemci çekirdeği arasındaki veriyolunun ise 4096-bit olduğunu hatırlatalım.
Bu grafik işlemciler TSMC tarafından yapılacak. Şu anda Nvidia işlemcilerin üretiminde kullanılan 28nm üretim teknolojisi, Pascal ile birlikte yerini 16nm FinFet teknolojisine bırakacak. Bu üretim teknolojisiyle birlikte Pascal işlemcilerin şu an kullanımda olan Maxwell serisinden %65 daha hızlı çalışacağı ve %70 oranında daha az enerji tüketeceği hesaplanıyor. Tabii bunlar kağıt üzerindeki rakamlar. Tabii işe sadece oyunculuk anlamında bakmamak gerek. Nvidia bu GPU’ları (GP100-GP104) farklı alanlardada kullanmayı düşünüyor. Ces 2016‘da yapılan sunuma göre bu seriye ait GPU’lar ilk olarak arabalarda kullanılacak.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Sinan Topcu
Sinan Topcu

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.