Telegram’a Şifrelenmiş Sesli Arama Özelliği Geldi

Telegram’a Şifrelenmiş Sesli Arama Özelliği Geldi
Nisan 14 13:16 2017 Yazıyı Yazdır

Güvenli mesajlaşma uygulamaları arasındaki yarış devam ediyor. Daha önce WhatsApp, Viber, Facebook Messenger ve Signal’de yer alan sesli arama özelliği, Telegram tarafından da kullanıcılarına sunuldu. Sesli aramayı ilginç kılan ise, güvenlik desteğinin farklı bir şekilde veriliyor olması. Aramalar, uygulamadaki yapay zeka ve emojiler aracılığıyla güvenli hale getiriliyor.

Telegram’daki sesli arama özelliği, tıpkı Secret Chat güvenli mesajlaşma hizmetinde olduğu gibi uçtan uca şifrelemeye sahip. Signal ve WhatsApp’da bu özellik, öntanımlı olarak geliyor. Ancak Telegram’da kullanabilmek için “Secret Chat” moduna geçmek gerekiyor. Bu sayede yapılan mesajlaşma ve telefon görüşmeleri, gerek kolluk kuvvetleri gerekse de Telegram’ın kendisi tarafından dinlenemiyor.

Telegram’da sesli görüşmenin şifrelenebilmesi için anahtar değişim mekanızmasının devreye girmesi gerekiyor. Kullanıcıların yetkilendirilmesi için gerekli olan bu mekanizma ise diğerlerine göre farklı bir yapıya sahip. Arama yaparken mobil cihazın ekranında dört adet emoji görüntüleniyor. Eğer aranan kişideki emojiler eşleşiyorsa, bağlantınız güvenli anlamına geliyor.

Telegram, kullanıcılarının kaliteli bir sesli görüşme yapabilmesi için en iyi audio codec‘leri ve yapay zekayı kullandıklarını ifade ediyor. Özellikle yapay zekanın kalite açısından büyük bir öneme sahip olduğunun altı çiziliyor. Geliştiriciler, her sesli aramada Telegram’ın yapay zeka sisteminin devreye girerek, ağ hızı, ping süresi, cihazın işlemci ve bellek kapasitesi gibi paremetreleri göz önünde bulundurarak, en uygun ses kalitesinin sunulduğunu belirtiyor.

Rakiplerinin aksine Telegram, kullanıcıya ayrıca arama özelliğinin aktif ya da pasif olmasını seçme imkanı sunuyor. İster kişi listesinden tek tek seçim yaparak, ister toplu olarak aramaların kapatılması mümkün.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.