Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Telegram’a Şifrelenmiş Sesli Arama Özelliği Geldi

0

Güvenli mesajlaşma uygulamaları arasındaki yarış devam ediyor. Daha önce WhatsApp, Viber, Facebook Messenger ve Signal’de yer alan sesli arama özelliği, Telegram tarafından da kullanıcılarına sunuldu. Sesli aramayı ilginç kılan ise, güvenlik desteğinin farklı bir şekilde veriliyor olması. Aramalar, uygulamadaki yapay zeka ve emojiler aracılığıyla güvenli hale getiriliyor.

Telegram’daki sesli arama özelliği, tıpkı Secret Chat güvenli mesajlaşma hizmetinde olduğu gibi uçtan uca şifrelemeye sahip. Signal ve WhatsApp’da bu özellik, öntanımlı olarak geliyor. Ancak Telegram’da kullanabilmek için “Secret Chat” moduna geçmek gerekiyor. Bu sayede yapılan mesajlaşma ve telefon görüşmeleri, gerek kolluk kuvvetleri gerekse de Telegram’ın kendisi tarafından dinlenemiyor.

Telegram’da sesli görüşmenin şifrelenebilmesi için anahtar değişim mekanızmasının devreye girmesi gerekiyor. Kullanıcıların yetkilendirilmesi için gerekli olan bu mekanizma ise diğerlerine göre farklı bir yapıya sahip. Arama yaparken mobil cihazın ekranında dört adet emoji görüntüleniyor. Eğer aranan kişideki emojiler eşleşiyorsa, bağlantınız güvenli anlamına geliyor.

Telegram, kullanıcılarının kaliteli bir sesli görüşme yapabilmesi için en iyi audio codec‘leri ve yapay zekayı kullandıklarını ifade ediyor. Özellikle yapay zekanın kalite açısından büyük bir öneme sahip olduğunun altı çiziliyor. Geliştiriciler, her sesli aramada Telegram’ın yapay zeka sisteminin devreye girerek, ağ hızı, ping süresi, cihazın işlemci ve bellek kapasitesi gibi paremetreleri göz önünde bulundurarak, en uygun ses kalitesinin sunulduğunu belirtiyor.

Rakiplerinin aksine Telegram, kullanıcıya ayrıca arama özelliğinin aktif ya da pasif olmasını seçme imkanı sunuyor. İster kişi listesinden tek tek seçim yaparak, ister toplu olarak aramaların kapatılması mümkün.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.